• پزشکی و سلامت

دانستنی های روغن کرچک

دسته بندی: طب سنتی و گیاهی

روغن کرچک از فشردن دانه های بدون پوسته گیاه Ricinus Communisl در سرما به دست می آید که پس از تصفیه، بی‏رنگ کردن و عبور بخار آب تبدیل به روغن کرچک دارویی می شود. یکی از کاربردهای روغن کرچک دارویی مصرف آن به عنوان یک داروی ملین است. روغن کرچک یک ملین طبیعی و قوی و با شروع اثر سریع از دیرباز مورد توجه بوده و مصرف داشته است. یک مشکل در مصرف روغن کرچک به عنوان یک داروی ملین، طعم و بوی نامطبوع و دشواری بلع فرم باز آن است که امروزه ارایه روغن کرچک به شکل کپسول این مشکل را برطرف کرده است.

یبوست - علل و درمان

دسته بندی: بیماری ها و روش درمان, تغذیه, بهداشت

آشنایی با علل و راه‌حل مشکل گوارشی یبوست

کم تحرکی، مصرف غذاهای آماده و فست فودها، مصرف نکردن میوه و سبزی به میزان کافی و تغییر شیوه زندگی موجب شده است تا یبوست به یکی از مشکلات شایع گوارشی تبدیل شود. برای آشنایی با علل، عوارض و راه‏های پیشگیری و درمان این مشکل شایع گوارشی با ما همراه شوید.
محدوده طبیعی عادات روده ای و تعداد دفعات اجابت مزاج در افراد مختلف متفاوت است. تعداد دفعات اجابت مزاج از 3 بار در روز تا 3 بار در هفته طبیعی است و به طور کلی کمتر بودن تعداد دفعات اجابت مزاج از وضعیت معمول هر فرد، سخت و طولانی بودن عمل دفع، نیاز به فشار بیش از حد هنگام دفع، سفت و خشک بودن مدفوع، احساس درد و یا احساس تخلیه ناکامل بعد از اجابت مزاج یبوست تلقی می شود. برای آنکه بگوییم شخصی مبتلا به یبوست مزمن است باید 2 مورد و یا بیشتر از علایم زیر را حداقل به مدت 3 ماه طی یک سال داشته باشد.
- دفع کمتر از 3 بار در هفته
- نیاز به اعمال فشار بیش از حد هنگام اجابت مزاج
- مدفوع سفت و خشک و ناپیوسته
- احساس تخلیه ناکامل بعد از اجابت مزاج

مسئله مرگ و سلامت روان

دسته بندی: بیماری ها و روش درمان, بهداشت

فکر کردن راجع به مرگ خود یا مواجه شدن با واقعیت مرگ عزیزان کار بسیار دشواری است اما به هر حال باید بپذیریم که روزی همه ما با این دشواری  مواجه می شویم و بنابراین دانستن مطلبی در این خصوص به حفظ سلامت روان ما کمک می کند...
نحوه واکنش ما به مرگ، بستگی به شرایط آن و باورهای شخصی و تاثیرات فرهنگی مان دارد. از آنجایی که مرگ، درک ما از راز حیات را به چالش می کشد، همیشه در برابر آن نوعی حس بیم و احترام داریم. خود فرآیند مردن هم چالش برانگیز است. کشفیات جدید علمی و پیشرفت های پزشکی مرگ و مردن را به دلیل الزام بیشتر افراد به تصمیم گیری در مورد گزینه های درمان که در گذشته ها در دسترس نبودند، بیش از پیش پیچیده ساخته اند.

 

ریشه و درمان عصبانیت

دسته بندی: بیماری ها و روش درمان, بهداشت

عصبانیت مى تواند عوامل گوناگونى داشته باشد از جمله:
 1- حسادت، 2- کم حوصلگى و کم ظرفیتى، 3- ضعف و ناتوانى مزاج، 4- عدم اعتماد به نفس و خودکم بینى، 5- حساسیت هاى افراطى، 6- منفى بافى و سوء ظن به دیگران، 7- همانندسازى و تقلید از والدین، همسالان و همکلاسان و... .

<<  4 5 6 7 8 [9

عمده مقالات بخش پزشکی و سلامت به قلم استاد حسین معارفی دارنده وبسایت تجارب طب سنتی و اسلامی و حاصل سالها تجربه ایشان در امر درمان بروش های طب سنتی و اسلامی می باشد. همچنین حق نشر مجدد مطالب ایشان در وبسایت شفاسنتر بدون هیچگونه دخل و تصرف از ایشان اخذ شده است.

پل های ارتباطی

دفتر مرکزی قم: بلوار امین - بین کوچه 11 و 13

تلفن: 02532930344 - 09127553030

  • دانشنامه شفاسنتر
  • فروشگاه عسل حکیم
  • جامعة علوم القرآن