سوختگی‌ همراه با افسردگی

دسته بندی: بیماری ها و روش درمان, بهداشت

سوختگی مشکل بهداشتی متداولی در کل جهان، به ویژه در کشورهای در حال توسعه، است. در ایران صدمات سوختگی هنوز مرگ و میر بالایی دارد. طی قرن بیستم به دلیل پیشرفت در مراقبت از سوختگی، بقای بیماران سوخته افزایش یافته است. مقایسه مطالعات اپیدمیولوژیک صورت گرفته در ایران نیز موید این ادعاست. به دلیل عوارض متعدد سوختگی از جمله اسکار (جای زخم)، بدشکلی و اختلال عملکرد عضو، فرآیند بهبود، چالش‌برانگیز و طولانی‌مدت می‌شود.بیماران حتی پس از دریافت پیشرفته‌ترین اقدامات ترمیمی، اغلب با ظاهری غیرطبیعی زندگی می‌کنند. زندگی با اسکار به ویژه در شرایط اجتماعی فرهنگی که بهای زیادی برای جذابیت جسمی قایل است می‌تواند مشکل‌آفرین باشد.

در میان بدشکلی‌ها، بدشکلی صورت به دلیل اهمیت آن از توجه خاصی برخوردار است. صورت محل زیبایی و جذابیت، کانال اصلی درک محیط، نشان دادن خود و برقراری ارتباط است. جذابیت جسمی ماهیت کلیشه‌ای دارد. به این ترتیب که افراد جذاب، از لحاظ اجتماعی کارآمدتر، باهوش‌تر، مسلط‌تر و سازگارتر به نظر می‌رسند و برعکس افراد بدشکل مشکلات بیشتری در تعامل با دیگران داشته و واکنش‌های منفی از سایرین دریافت می‌نمایند.


این افراد سطوح بالایی از تنش‌های روانی از جمله اضطراب و افسردگی را تجربه می‌کنند. بنابراین بدشکلی ماهیتی چند بعدی داشته و عوامل فردی و اجتماعی را دربرمی‌گیرد. این عوامل می‌تواند ظرفیت بیمار برای مدارا کردن با موقعیت خویش را تحت تاثیر قرار دهد. به رغم اینکه کلیه فرهنگ‌ها تمایل به کلیشه براساس ظاهر دارند اما محتوای دقیق این کلیشه بستگی به ارزش‌های فرهنگی داشته و در فرهنگ‌های مختلف می‌تواند متفاوت باشد. بررسی‌های اخیر نشان می‌دهد افرادی که دچار سوختگی‌ها می‌شوند و حتی پس از مدتی بهبود می‌یابند، بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی هستند. سوختگی از جمله مشکلاتی است که تاثیر مستقیم بر مغز گذاشته و آستانه تحریک‌پذیری افراد را کاهش می‌دهد و در این میان زنان، از حساسیت بیشتری برخوردارند.

در مواردی که افراد به دلیل سوختگی نیاز به جراحی پلاستیک پیدا می‌کنند، احتمال افسردگی در آنها افزایش می‌یابد و بهتر است درمان افسردگی بیمار همراه با درمان محل سوختگی وی انجام ‌شود. از آنجایی که پوست، نخستین عضوی است که با مسایل و ناراحتی‌های روحی واکنش نشان می‌‌دهد، چنانچه فرد نسبت به درمان افسردگی و ناراحتی‌های خود اقدام نکند، درمان سوختگی او نیز به تعویق می‌افتد. در بیش از 46 درصد از سوختگی‌ها، حالات افسردگی خفیف تا متوسط دیده می‌شود زیرا افراد به نوعی احساس قربانی شدن می‌کنند. این آمار در زنان و کسانی که به ظاهر خود بیشتر اهمیت می‌دهند، بیشتر است.
منبع: http://salamat.com

عمده مقالات بخش پزشکی و سلامت به قلم استاد حسین معارفی دارنده وبسایت تجارب طب سنتی و اسلامی و حاصل سالها تجربه ایشان در امر درمان بروش های طب سنتی و اسلامی می باشد. همچنین حق نشر مجدد مطالب ایشان در وبسایت شفاسنتر بدون هیچگونه دخل و تصرف از ایشان اخذ شده است.

پل های ارتباطی

دفتر مرکزی قم: بلوار امین - بین کوچه 11 و 13

تلفن: 02532930344 - 09127553030

  • دانشنامه شفاسنتر
  • فروشگاه عسل حکیم
  • جامعة علوم القرآن