موسیلیوم

دسته بندی: خواص گیاهان, بیماری ها و روش درمان

نام گیاه به انگلیسی : MUSYLIUM

اطلاعات‌ اولیه‌

شکل دارویی :
ساشه 10 گرمی

موارد مصرف :

پوسته پسیلیوم در درمان یبوست های مزمن ، برای پیشگیری از یبوست بیمارانی که در حین اجابت مزاج نباید تحت فشار باشند مانند بیماران با زخم برش فرج . هموروئید ترومبوزه دردناک ، شقاق یا آبسه پرینه ای ، دبافراگم ،‌تنگی آنورکتال و در رفع یبوست ناشی از کولون تحریک پذیر مصرف می شود .


اجزاء فرآورده :

موسیلیوم از پوسته دانه گیاه اسفرزه Plantago Psyllium به میزان 3/4 گرم در هر ساعت تهیه شده است

مواد موثره :

موسیلاژ

آثار فارماکولوژیک و مکانیسم اثر :

اثر درمانی پوسته پسیلیوم به واسطه تورم موسیلاژ موجود در آن ظاهر می گردد . موسیلاژ احتمالا از طریق جذب آب باعث افزایش حجم و رطوبت مدفوع شده و این افزایش حجم وجب تحریک روده بزرگ و افزایش حرکات دودی و کوتاه شدن زمان عبور مواد از روده و افزایش دفعات دفع می گردد .

تداخل دارویی :

پوسته پسیلیوم باعث کاهش جذب برهی از مواد معدنی نظیر کلسیم ، منیزیم ، مس و روی و ویتامین B12 ،‌گلیکوزیدهای قلبی و مشتقات کومارینی می گردد.
مصرف همزمان پوسته پسیلیوم با نمکهای لیتیم موجب کاهش غلظت پلاسمایی لیتیم و وقفه جذب آنها از مجرای گوارشی می شود .
پوسته پسیلیوم ممکن است موحب کاهش سرعت و میزان جذب کاربامازپین شود .

مقدارمصرف :

3-1 بار در روز هر بار یک تا دو ساشه را در یک لیوان آب ریخته و مصرف شود .

موارد احتیاط :

ملین ها در خردسالان تا سن 6 سال به جز با دستور پزشک نباید مصرف شوند از آنجا که این کودکان قادر به توضیح علائم خود نیستند تشخیص دقیق بیماری بر مصرف این داروها ارجحیت دارد . به این طریق می توان از عواقب بیماری مانند آپاندیسیت یا بروز عوارض جانبی شدید تر جلوگیری کرد

عوارض جانبی :

مصرف مقادیر زیاد پوسته پسیلیوم باعث انسداد روده و مری معمولا به دلیل مصرف کم مایعات می گردد همچنین واکنشهای آلرژیک با مصرف دارو گزارش شده است در شروع درمان ممکن است موقتا سنگینی و نفخ در بیماران ایجاد شود که با ادامه درمان برطرف می گردد .

موارد منع مصرف :

این فرآورده در آپاندیسیت ویا نشانه های آن ، خونریزی رکتوم با علت نامشخص ،‌ نارسایی روده ،‌دیابت و رد صورت وجود اشکال در بلع نباید مصرف شود.

نکات قابل توصیه :

1- مصرف حداقل 8-6 لیوان آب در روز برای کمک به نرم شدن مدفوع و جلوگیری از کاهش آب بدن بیمار ضروری است . این امر به دلیل خروج حجم زیادی از آب با مدفوع اهمیت دارد .
2-مصرف طولانی مدت این داروها که به صورت عادت در آمده باشد ممکن است باعث وابسته شدن کار روده ها به این داروها شود .
3-داروهای ملین را نباید بیشتر از یک هفته ( مگر با دستور پزشک ) یا در موارد غیر ضروری ( مانند عدم اجابت مزاج طی یک یا دو روز ) مصرف نمود .
4-از مصرف داروهای ملین تا دو ساعت بعد از مصرف سایر داروها خودداری شود
5-داروهای حجیم کننده مدفوع حاوی مقادیر قابل توجهی قند و یا سدیم هستند این موضوع دربیماران مبتلا به دیابت و افرادی که محدودیت مصرف سدیم دارند اهمیت دارد .
منبع: www.irteb.com

عمده مقالات بخش پزشکی و سلامت به قلم استاد حسین معارفی دارنده وبسایت تجارب طب سنتی و اسلامی و حاصل سالها تجربه ایشان در امر درمان بروش های طب سنتی و اسلامی می باشد. همچنین حق نشر مجدد مطالب ایشان در وبسایت شفاسنتر بدون هیچگونه دخل و تصرف از ایشان اخذ شده است.

پل های ارتباطی

دفتر مرکزی قم: بلوار امین - بین کوچه 11 و 13

تلفن: 02532930344 - 09127553030

  • دانشنامه شفاسنتر
  • فروشگاه عسل حکیم
  • جامعة علوم القرآن