پوست خشک اطفال را با طب سنتی چگونه نرم کنیم

دسته بندی: طب سنتی و گیاهی, پوست و مو, کودکان

سوال: برای پوست خشک دختر ۱۳ ساله ام چه کنم

جواب

1- موادی همچون : تخم مرغ ، ادویه جات تند و زیاد و مکرر ، رب گوجه کارخانه ای( غفلت از مصرف زردچوبه یا رب انارشیرین ) بادمجان، تنقلات کارخانه ای ، انواع سس ، موز، ماکارونی ، هلو ، خربزه، انجیر و... .پرهیز داده شود .
۲- یک احتمال قوی هست که فرزند شما دربدو تولدش دارای زردی بوده و شما در دادن ترنجبین نوبه ای برای پاکسازی روده اش بصورت مستمر غافل شده ای و حالا باید ترنجبین و بارهنگ دمنوش را هفتگی به او حتی در بزرگسالی بخورانی .
۳- خوردن عرقیات سرد ( بید و نیلوفر وکاسنی و ختمی ) مخلوطش به اندازه یک استکان و میوه لیمو شیرین و آب انار شیرین و کدو خورشتی آب پزو بخارپز در خنک کردن پوست بسیار موثر است.
۴- استحمام با سدر و ماست و یا ضماد ژل اسفرزه بصورت دوره ای مورد تاکید است .
۴- ضماد حنا به کف پاها و حتی دست در کشیدن حرارت بالای تنه بسیار مفیداست .
۵- پرهیز از چای و یا حداقل کم رنگ
۶- کاهش ادویه تند در تغذیه و ضرورت دوره ای خوراندن آشجات آلو و گشنیز و اسفناج و جو و مواد آبکی در رطوب دهی روده ها بسیار موثرند .
۷-خشکی پوست ناشی از حرارت بالای روده و خشکی روده و حتی عفونت در مجموعه شکم و لگن است پس مالیدن روغن زیتون مالشی یا روغن بادام شیرین با پایه بادام و خوراندن بارهنگ و یا ترنجبین و یا شیرخشت بصورت دوره ای دردفع یبوست موثرند .
۸- گوشتها عموما خشکی دهنده هستند پس از پودرسماق برای گوشت و یا پودر لیموعمانی برای برنج و یا طبخ خورشتها به مقدارزیاد هرگز غفلت نشود .
۹- درقرن ۲۱ دست نامیمون و مشکوک در کشورمان مزاج ها و خلط ثانویه را از دموی بودن یعنی ( گرم وتر ) که بهترین شرایط برای زندگی ما بوده است وارد صحنه سیاستگزاری شده با تغذیه های تفننی مارا به سمت مزاج صفراوی ( یعنی گرم و خشک ) و یا مزاج سوداوی ( سرد و خشک ) که وجه مشترکشان خشکی و خشکی کشانده و لذا امروزه شاهد عارضه خشکی و حرارت بالا درکبد ها هستیم پس ما باید در تغذیه ها مدیریت کنیم مثلا روغن نباتی و مایع و فست فودها و هله و هوله غربی را از سرسفره را خارج کرده و به سمت سفره و تنقلات ایرونی و طبیعی خودبازگردیم .
۱۰- ماباید به محض احساس داشتن ادرار و مدفوع بایستی در تخلیه آن بکوشیم تا بخار فضولات ناشی از تجمع مواد دفع شدنی خطرناک حیات نگیرد .
۱۱- غفلت ما از حضور شوینده ها و استعمال اسانسهای شیمیایی در لباس شستن و پاکیزگی ها باید مورد تجدید نظر قرار گیرد .
۱۲- یکساعت قبل از استحمام و پس ازخروج از حمام مالیدن روغن های بنفشه و زیتون مالشی و ختمی و کدو به دست و پا و سینه بسیار موثر است .
۱۳- استحمام با صابون ختمی موثر است .

عمده مقالات بخش پزشکی و سلامت به قلم استاد حسین معارفی دارنده وبسایت تجارب طب سنتی و اسلامی و حاصل سالها تجربه ایشان در امر درمان بروش های طب سنتی و اسلامی می باشد. همچنین حق نشر مجدد مطالب ایشان در وبسایت شفاسنتر بدون هیچگونه دخل و تصرف از ایشان اخذ شده است.

پل های ارتباطی

دفتر مرکزی قم: بلوار امین - بین کوچه 11 و 13

تلفن: 02532930344 - 09127553030

  • دانشنامه شفاسنتر
  • فروشگاه عسل حکیم
  • جامعة علوم القرآن