پریود و دردهای قاعدگی و تنطیم عادت و کیست ها با نگاهی به طب سنتی چیست

دسته بندی: طب سنتی و گیاهی, زنان، بارداری، نازایی، نوزادان, مزاج ها, کیست ها

راهکار تشریحی و مفصل برای دردهای پریودی زنان متناسب با مزاج اولیه و خلط غالب

جواب

1= ترشحات زرد رنگ ، خارش ، قرمزی و سوزش مهبل قبل از قاعدگی نشانه هایئ از انواع اختلال را مشخص می کند مثلا" ترشحات زرد مربوط به خشکی رحم و عفونت است و ترشحات سفید نشانه از سردی و بلغمی شدن مجاری و رطوبات زیاد در این نواحی میباشد و ترشحات قهو ه ای و سیاه رنگ نشانه عفونت شدید و سوداوی شدن رحم است که بایستی مزاج و خلط غالب در کل بدن اصلاح شود و کلا" بایستی بدانیم تا اخلاط مجموعه بدن سالمسازی و معتدل نشود درمان موضعی فقط فریب و گمراهی برای بیمار نیست و ما در طب سنتی اعتقاد به درمان پانسمان موضعی نیستیم .

 2= عقب افتادن قاعدگی معمولا بر اثر غلظت خون بوده که ناشی از فعالیت خلط صفرا ، بلغم و یا سودا در کل بدن است که ریزش آن در مجاری ادراری اتفاق می افتد که معمولا" غلظتها ناشی از افزایش خلط صفرا ( یعنی بالا رفتن گرمی و خشکی ) در بدن بالاخص در ناحیه مجاری رحم و عفونت های ادراری است .

 3= از زمان پاکیزگی تا زمان شروع پریود بایستی از منضجات و مسهل ها مثل شربت خاکشیر هر روز و یا شربت سکنجبین عسل روزانه استفاده کرد و بالاخص صبحها (ساعت 800) فقط یک استکان عرق رازیانه  و بعداز ظهرها ( ساعت 1700 ) فقط یک استکان عرق بومادران میل شود ، دقت شود در زمان پریود این اقلام مصرف نشود و خوردن مغز فلوس طبیعی ترین داروی مسهل برای خروج دادن اخلاط کثیف و بد و مزمن است که بصورت دمنوش استفاده میشود .

 4= نشانه کوچک : اگر موقع پریود حرارت و گرگرفتگی دارید پس صفرا باعث خونریزی است .

 5= نشانه کوچک : اگر موقع پریود ضعیف ، سست و سرد میشوید پس سودا یا بلغم باعث خونریزی است .و احتمال سردی رحم است بایستی رحم را بطور موضعی گرم کنیم . اگر اختلالات در اثر خلط سرد باشد بایستی پودر سیاهدانه را با عسل مخلوط کرده و روزی دونوبت مصرف شود + یا سه گرم پودر گزنه را دمنوش کرده و مصرف شود و اگر کهیر و خارش و جوشی حادث شد بایستی مصرف نشود.

 6= بانوئی که همواره دارای اختلال قاعدگی است بایستی در زمان پاکیزگی از زیر ناف تا روی رحم و کشکاله ران ها را با یک از روغنهای کنجد ، بادام شیرین و بالاخص روغن زرد به آرامش در چند دقیقه روغن مالیده و مالش بدهد و سپس هر چند روز یکبار سموم و بادهای متحرک را بوسیله دستگاههای بادکش در طب سنتی خارج نماید  . و به عبارتی ساده تر در زمان عقب افتادن پریود ، هر روز بادکش زیر شکم با روغن کنجد یا روغن زرد یا روغن بادام شیرین انجام شود .

 7= در زمان پریود از استحمام مکرر و استخر و شتشوی اطراف رحم بشدت پرهیز شود .

 8= خانمها برای رفع درد مدت پریود می‎توانند باحذف زعفران از دم‎کرده دارچین و هل استفاده نمایند. و نیز قرار دادن یک حوله داغ در زیر دل یا یک آجر داغ مفید است .

 9= بهترین راه‌حل بهبود و ادامه تنظیم قاعدگی را توجه به رژیم غذایی مناسب طبیعی بوده و بالعکس مصرف مواد فست فود و قندی جات کارخانه ای و با شیرینی بالا و چربی‌ها، بسیار مضر هستند. و شاید بتوان گفت که مصرف بیش از حد مواد چربی (سوسیس، کالباس، سس‌ها و چاشنی‌های مصنوعی)‌ از دلایل رشد بیشتر موهای زائد در بانوان هستند .

 10= دوری از مصرف قرص های ضد بارداری مگر با توصیه پزشکان متخصص معتهد .

 11= دوری از مصرف قرصهای ریزش دهنده مثل آسپیرین در مواقع خونریزیها

 تغذیه غذاهای غنی از آهن برای دوران اختلال قاعدگی از قبیل :

 مصرف آب برگه زردآلو و یا قیسی با انجیر خیس کرده برای جبران کمبود آهن ، یا مصرف گوشت شتر جوان و یا جگر گوسفند ،گوشت بلدرچین گوشت گوسفند ا، تخم مرغ محلی ، سبزی های دارای برگ سبز تیره مثل اسفناج تازه و جعفری ، سبزی سوسنبر، هویج، گل کلم،  حبوبات مثل عدس و لوبیا، نخود سبز، نان سبوس دار ، آجیل، خشکبار مثل  هلو ، توت خشک، انجیر خشک و کشمش  ، ماءالشعیر بدون گاز ، جوانه گندم ، مرغ محلی ، ماهی دریا ، میوه ها مثل موز، آب پرتقال، سیب قرمز، . شربت عرق نعنا ، آلو بخارا در تمام تغذیه جات ، زردچوبه بجای رب گوجه فرنگی

برای جلوگیری از ادامه خونریزی قاعدگی دردناک مقداری گوشت گوسفند کباب کرده و مقداری زیاد سماق روی آن ریخته و میل کنید .

 برای بخشی از اختلالات قاعدگی میتوان گفت که ناشی از خوردن گوشت گاو و گوساله ، روغن نباتی ، فست فودها ، غذاهای چرب با روغن نباتی ، نوشابه جات رنگی و گازدار و برنج هستند .

 خوردن آب سیب خانگی و سویق عدس ، آب انار شیرین خانگی بسیار مناسب است و از تغذیه هائی هستند که در کتب طبی ائمه علیهم السلام از آنها فراوان یاد شده اند .

 برای سهولت در قاعده شدن میتوان بصورت نوبه ای روزانه یک استکان از گیاهان یا عرق آنها  مثل رازیانه ، اسطوخدوس و همیشه بهار استفاده کرد .

 گذاشتن دستگاه IUD در رحم مضر بوده و باعث بزرگ شدن رحم ، خونریزی های غیر معمول ، پریود نامنظم ، خرابی ناخن ها ، خرابی پوست ، سردردهای میگرنی ، اختلالات عصبی و خلقی ، ریزش موها ، دردهای عضلانی ، کمر درد ، آلرژی ها ، سرفه و گلو درد میشود .

 پیاده روی آرام در قی دادن مواد عفونی از بدن در نیم تنه پایین بسیار مفید است .

 اگر عفونتهای سرد در رحم باعث اختلالات شده است میتوان از دود کردن مقل ارزق ، دود کردن اسفند با کندر و یا عنبر نسارا بهره گرفت .

 اگر ایام قاعدگی کلا" بسته بوده و ناشی از سردی رحم باشد میتوان از دمنوش رقیق زنجبیل و زعفران برای باز کردن استفاده کرد .البته این فرمول برای زنان حامله بسیار مضر بوده و باعث سقط جنین میشود .

 مصرف غرق پونه و عرق آویشن شیرازی قبل از شروع پریود برای کاهش دردهای قاعدگی بسیار مفیدند

 هنگام خونریزی شدید پریود ضرورت دارد که همه روزه اقدامات درمانی انجام شود  :پرهیز از تغذیه های گرم و خشک ( صفراوی ها )  + از خوراکی های صفرازا و خنکی مثل شیر خشت و عرقیات سرد و سبزی خرفه استفاده شود + روزانه از 3 الی 5 دقیقه نواحی پستان را بادکش شود + از غذاهایی که خونریزی را بند می آورد استفاده شود مثل عدسی و آش آبغوره و آش سماق + ضرورت دارد که بیمارازخوردن گرمیجات مثل فسنجان و فلفل و ادویه جات و گرمیجات که بیماری بیمار را چند برابر میکند و بالعکس با خوردن عدسی و آبدوغ و آش جو با مصلح عسل در کاهش خونریزی موثرند . و گاهی مواقع ممکن است که حکیم طب سنتی تشخیص بدهد که خونریزی شدید زنانگی ، ناشی از سردی رحم است که خون را غلیظ کرده و بایستی با تغذیه گرمیجات خونریزی را رقیق کرد . .

 علل عقب افتادن پریود :

حاملگی – شیردهی – شش سال آخر دوران باروری و پیش از یائسگی – سوء تغذیه – بی اشتهائی – عصبی بودن – چاقی شدید – استرس – تومورها – بیماری های مزمن – اختلالات روانی – مصرف داروها – اعتیادات – ضربه به سر – اختلالات در هیپوفیز – اختلالات رحم – سل – اختلالات تخمدان کیست رحم – اوریون – آبله مرغان – قرص بارداری – کوتاه بودن طول رحم کبد ناتوان که خون را بیرون نمی فرستد – راه بندان در مسیر کبد – چاقی که باعث بسته شدن مجرای رگ ها شده است – لاغری مفرط که رگها خشک شده است – رحم ضعیف در اخراج خون – مجامعت فراوان و پارگی در عروق – سوء مزاج ها ( خشک و سرد بودن ) – قوت نداشتن مصرف تغذیه ها – پرخوری – سرد شدن خون و یا غلیظ شدن خون اطراف رحم – آب زیاد نوشیدن – چربی زیاد در عروق خلط غلیظ و لزج در مجرای رگ ها – ورم داربودن عروق منتهی به رحم – کج شدن رحم – خوردن زمین و یا لگد خوردن اطراف رحم – گوشت زائد مثل فیبروم و میوم – زنانی که بچه سقط می کنند – تشنج و صرع – اسباب سته رعایت نشده ( خواب و بیداری – دفع و حبس بول و مدفوع – حرکت و سکون ) است .

 اگر خونریزی شدید رحم دارید به مدت یک هفته روزی سه بشقاب عدسی + سه لیوان عرق بومادران + یا سه لیوان عرق گزنه + سه عددکپسول قره قات به همراه مواد فوق میل شود .

 برای کم خونی در زنان :

بایستی اگر پریود شدید دارد بایستی در مرحله اول درمان شود – معده و روده و کبد درمان شوند – مواد غذائی خونساز مثل گوشت گوسفندی بره جوان بصورت کباب و عسل و خرما و انگور و مویز و شیره انگور و شیره خرما استفاده شوند – استفاده از ظروف غذائی آهن .

 در موقع غیر پریود و غیر خونریزی ضرورت دارد که زنان همه روزه اقدامات پیشگیرانه درمانی از قبیل :

-  دخترهایی که پریود می‎شوند به هیچ وجه ترشی‎جات و مواد ترش مانند قره قروت استفاده نکنند که باعث درد شدید می‎گردد+  مصرف سبزی ترخون تنظیم کننده عادت ماهانه است +  پرهیزات از تغذیه های مکرر به سبک غربی و فست فودی و رعایت از زیاده روی در مصرف تغذیه های گرم و خشک + از غذاها و خوراکی های ضد تولید صفرا استفاده شود تغذیه های سرد و تر + هر صبح ناشتا شربت خاکشیر با ترنجبین با آبلیمو و عسلاب میل شود و این نوع درمان از قدیم الایام در اجدامان برای رفع همه بیماری ها مرسوم بوده و امروز دست ستون پنجم ما را با این نوع فرهنگ پیشگیرانه بیگانه کرده است + به جای چای سیاه و تنقلات کارخانه ای ضرورت دارد که دمنوش ظهر و شب را با ترکیبی مساوی از عرقیات گاوزبان ، سنبل الطیب ، بادرنجبویه و اسطوخدوس مصرف کنیم  .

 کیست تخمدان ها در زنان :

 حمام کردن پی در در زمان پریود

   پوشیدن شلوارک های تنگ که به کشکاله ران و تخمدان فشار می آورد

 خوردن مرغ کارخانه ای و گوشتهای هورمونی

 مصرف بیش از حد غذاهای سرد است

http://tajarobteb.persianblog.ir/post/29

🇮🇷💊📚📚🌷🍀🍀🍀

راهکاردوم تنظیم قاعدگی با رقیق سازی خون و تنظیم هورمون و روغن مالی و بادکش درمانی

تنظیم قاعدگی دردناک به روش ساده ساده

 تا روزیکه پریود بشوی

 دقت دفت دقت اشتباه نکنی

 اگر حامله نباشی

 از فردا صبحها یک استکان تا یک لیوان عرق رازیانه  مزاجش گرم و تنظیم کننده هورمون و تقویت جسمی و جنسی است

 بعدازظهرش عرق بومادران یک استکان تا یک لیوان مزاجش گرم دفع دردهای زیر شکم زنان و رافع دردهای معده

 از فردا روغن زرد گاوی همان حیوانی ( فقط نوع گاوی باشد ) روی رحم تا کشکاله ران دوبار و ده دقیقه آرام مالش بده

 از روز سوم این ناحیه را بادکش دستی تلمبه ای کنیدو به مدت ۵ دقیقه ( اگربادکش آتشی بلدی با رعایت اصول ایمنی انجام بده )

 ///////

 به محض فعال شدن پریود

 انجام تمام موارد بالا قطع شده

 ۱-شستشوی رحم با آب سرد مطلقا ممنوع و آب ولرم برحسب ضرورت و چون در این ایام دهانه رحم با خونریژی باز است پس شتشو به هر بهانه سبب عفونت و کیستها در واژن میشو.

 ۲- شوخی دستی در این ناحیه در این ایام ممنوع و مجامعت هم حرام است .

 لباس نخی پوشیده شود

 سعی کنید تغذیه مزاج سرد نخورید

 ///////

 پس از پاک شدن دوباره تکرارشود تا سه مرحله

عمده مقالات بخش پزشکی و سلامت به قلم استاد حسین معارفی دارنده وبسایت تجارب طب سنتی و اسلامی و حاصل سالها تجربه ایشان در امر درمان بروش های طب سنتی و اسلامی می باشد. همچنین حق نشر مجدد مطالب ایشان در وبسایت شفاسنتر بدون هیچگونه دخل و تصرف از ایشان اخذ شده است.

پل های ارتباطی

دفتر مرکزی قم: بلوار امین - بین کوچه 11 و 13

تلفن: 02532930344 - 09127553030

  • دانشنامه شفاسنتر
  • فروشگاه عسل حکیم
  • جامعة علوم القرآن