ماء الجبن بعنوان ماده پاکسازی کننده خون و اخلاط کثیف در طب سنتی چیست

دسته بندی: طب سنتی و گیاهی, خواص دارویی گیاهان, مزاج ها, تغذیه سالم, قلب، عروق و خون

ماء الجبن (آب پنیر)

یک کیلو شیر را جوشانده بلافاصله بعد از جوش آمدن شعله را خاموش کرده و دو سوم استکان سکنجبین ترش یا سرکه خانگی در آن بریزید و کمی صبر نمائید تا شیر به اصطلاح بریده شود. اگر شیر بریده نشد، می توانید چند قاشق غذاخوری دیگر سرکه خانگی به آن اضافه نمائید تا بریده شود.(بهتر است یکساعت بماند وبعد صاف شود)
سپس شیر بریده شده را درون کیسه پارچه ای ریخته و آبگیری نمائید. برای کیفیت بهتر طبق دستور در کتاب تحفه بهتر است این آب راشب تا صبح بگذارید بماند درجای خنک وبعد آنرا استفاده کنید بعضی از اطبا میگویند کمی نمک به این آب اضافه کرده بگذارید بجوشد وکف آنرا بگیرید وبعداستفاده شود به این فرایند ماء الجبن می گویند.
میزان مصرف ماء الجبن بدین صورت است: روزانه دو لیوان یا یک ونیم لیوان ناشتا میل شود طوری که این دو لیوان را سه قسمت کرده وهر نیم ساعت یا یک ساعت یکبار خورده شود . (بهتر است همراه با ورزش کردن یا پیاده روی مصرف شود اگر در خانه هستید بعد از خوردن آن قدم بزنید). توجه داشته باشید بعد از مصرف تا چهار ساعت نباید چیز دیگری بخورید برای پاکسازی وتاثیر بیشتر در صورت گرسنگی میتوانید آب وعسل استفاده کنید اگر معده شما سرد است همراه با عسل مصرف شود. در صورتی که بیمار مشکل معده داشت باید ابتدا معده را اصلاح کند سپس مصرف ماء الجبن را آغاز نماید یا می تواند همزمان با اصلاح معده مصرف را شروع کند. در صورت مشاهده استفراغ یا روان شدن معده باید گفت که این موارد طبیعی است و نوعی سم زدایی از بدن می باشد.

توجه:

۱-می توانید یک جلسه برای سه روز ماء الجبن آماده نمائید.
۲-برای هم زدن آن بهتر است از چوب انجیر که سرش کوبیده شده است استفاده شود. در صورت عدم امکان از قاشق چوبی استفاده شود.
۳-مدت مصرف ۳روز تا یک هفته است. - -بهترین موقع مصرف ماءالجبن دربهار است
۴-مقدار مصرف قابل تغییر است.
۵-در صورتیکه علائم غلبه سودا دارید، (بعد از  بجوش آمدن شیر و اضافه کردن سرکه) دو  قاشق افتیمون را در یک پارچه بسته و ۵ بار به مدت هر بار  ۳۰ ثانیه در شیر زده شود.
۶-مصرف در همه سنین بلامانع است.

خواص ماء الجبن:

خاصیت اصلی آن سم زدایی از کل بدن است و به دلیل نفوذ سریع در تمام عروق انتهایی و ریز بدن، کل بدن را از اخلاط غلیظ و گرفتگی عروق ریز پاکسازی می کند. به همین دلیل در درمان انواع لکهای پوستی، انواع سده ها، انواع سوء مزاجها و انواع اختلالات خلقی مفید است. با توجه به اینکه امروزه به دلیل آلودگی هوا و انواع غذاهای کارخانه‌ای میزان سموم موجود در خون و کبد  زیاد است توصیه می‌شود افراد سالم نیز به نوشیدن آن مداومت داشته باشند.
بهترین ماءالجبن ازشیر بز سرخ زاغ چشم است که خوراک این بز کاهو و٬اسفناج٬شاهتره و۰۰۰ باشد ودر صورت نبود آن از شیر گاو هم میشود استفاده کرد

منبع: برخی از مطالب بالا از کتاب تحفه حکیم مومن ومهر طب

عمده مقالات بخش پزشکی و سلامت به قلم استاد حسین معارفی دارنده وبسایت تجارب طب سنتی و اسلامی و حاصل سالها تجربه ایشان در امر درمان بروش های طب سنتی و اسلامی می باشد. همچنین حق نشر مجدد مطالب ایشان در وبسایت شفاسنتر بدون هیچگونه دخل و تصرف از ایشان اخذ شده است.

پل های ارتباطی

دفتر مرکزی قم: بلوار امین - بین کوچه 11 و 13

تلفن: 02532930344 - 09127553030

  • دانشنامه شفاسنتر
  • فروشگاه عسل حکیم
  • جامعة علوم القرآن