گرده گل

دسته بندی: دانستنی های زنبور عسل

گرده گل

زنبور عسل گرده گل را از روی پرچم‌های گل با پاهایش داخل کندو می‌آورد و آن را به‌سرعت مصرف می‌کند. برای ذخیره کردن گرده، رطوبتش را گرفته، داخل ظروف شش گوشه تجزیه‌ناپذیر و دور از اشعه خورشید نگه می‌دارد. درب‌ ظروف را نمی‌بندد زیرا دائم از آن استفاده می‌کند. همچنین  باز بودن درب آنها باعث تبخیر رطوبت گرده گل می‌شود.

انسان نیز پس از خارج کردن گرده گل از کندو می‌بایست برای جلوگیری از تخریب زودهنگام بلافاصله آن را رطوبت‌گیری و در جای خشک و خنک و دور از نور خورشید نگهداری کند.
زنبور عسل با احساس وجود گرده کافی در صحرا تخم‌گذاری را شروع و با اتمام گرده گل آن را متوقف می‌‌کند. زیرا تخم‌ها برای رشد از گرده گل  تغذیه می‌کنند و در ‌صورت نبود گرده گل در بهار و تابستان،‌ نسل زنبور عسل منقرض خواهد شد. کمیت و کیفیت تخم‌گذاری ملکه نیز به وجود گرده گل بستگی مستقیم دارد. با وجود گرده گل بیشتر، مقدار تخم‌گذاری ملکه بیشتر خواهد شد. همچنین زنبورهای نر از نظر جنسی قوی‌تر خواهند شد. در نتیجه، وجود گرده گل با تولید مثل زنبورعسل رابطه مستقیم دارد.


پس ما هم بیاموزیم و از گرده گل برای رشد بهتر کودکان بیشتر از دو سال، تقویت زنان قبل و بعد‌ از بارداری، شیردهی مادران، رشد نوجوانان، بهبود ضعف قوای جنسی و ناباروری زنان و تکثیر و تقویت اسپرم مردان استفاده کنیم.
بیماری‌هایی که با خواص درمانی گرده گل بهبود می‌یابند عبارتند از: دیابت (مرض قند)، ضعف عمومی و بی‌اشتهایی و رشد نامناسب،‌ کم‌خونی، کمبود آهن و مواد معدنی کمیاب بدن، کمبود ویتامین‌های لازم بدن بخصوص ویتامین‌های گروه ب، حساسیت بهاری، میگرن فصلی، چاقی و لاغری، بیماری‌های پروستات،‌ کبد، تقویت کلیه و مثانه، مقدار اسپرم و قدرت آن در مردان، تقویت حافظه، سلول‌سازی مغزی، سلول‌سازی استخوان، زخم‌های درمان‌ناپذیر، تقویت استخوان‌های بدن، بهبود عملکرد معده و اثنی‌عشر، ورم‌های پوستی و صدفیه، قدرت دفاعی بدن در مقابل بیماری‌ها، قدرت باروری زنان، شیردهی در زنان.

پل های ارتباطی

دفتر مرکزی قم: بلوار امین - بین کوچه 11 و 13

تلفن: 02532930344 - 09127553030

  • دانشنامه شفاسنتر
  • فروشگاه عسل حکیم
  • جامعة علوم القرآن