ژله رویال

دسته بندی: دانستنی های زنبور عسل

ژله رویال

زنبور عسل پس از خوردن گرده گل از غدد مغزی  رویال ژله را ترشح می‌کند. این ماده به دلیل فسادپذیری بیش از نه روز داخل کندو نگهداری نمی‌شود. در این فاصله، لاروهای زنبور کارگر، زنبور نر و یا ملکه از این ماده تغذیه می‌کنند

تعداد روزهای تغذیه از رویال ژله مشخص‌کننده نوع آنها است. لاروهایی که سه روز اول زندگی را با رویال ژله تغذیه می‌کنند زنبورهای کارگر و آنهایی که پنج روز اول از این ماده تغذیه می‌کنند زنبورهای نر هستند. فقط ملکه نه روز اول زندگی خود را از این ماده حیات‌بخش تغذیه می‌کند. برای باقی عمر غذای زنبورها بجز ملکه عسل و گرده گل است. زنبور ملکه برای رشد و سلول‌سازی و تولید مثل بیشتر و تقویت قوای جنسی و طول عمر همواره از رویال ژله تغذیه می¬کند. مدت مصرف رویال ژله در زنبور عسل سبب به وجود ‌آمدن تفاوت‌های اساسی بین زنبورهای کارگر و نر با زنبور ملکه می‌شود.


انسان نیز می‌تواند در هر سنی از رویال ژله تغذیه کند. همچنین از این ماده شفابخش برای رشد و سلول‌سازی بیشتر و تقویت قوای جنسی و تولید مثل و طول عمر استفاده می‌شود. البته بهتر است از این ماده مقدار کمی برای کودکان، نوجوانان و سالمندان استفاده کنیم و مقدار بیشتر آن برای زنان باردار و شیرده بسیار مفید است.


بیماری‌هایی که با خواص درمانی رویال ژله بهبود می‌یابند عبارتند از: مشکلات حنجره، کمک به ریه، تقویت قوای جنسی در مردان و زنان، تنظیم فشار خون، زخم معده، مشکلات قلب و عروق، ضعف چشم، عفونت‌های رحمی و تناسلی، کمبود املاح معدنی و تراکم استخوانی، میگرن و سینوزیت، دیابت(مرض قند)، مشکلات کبدی، یرقان، سلول‌سازی مغز و استخوان، تنگی نفس، نفخ معده، ‌ضعف عمومی بدن، اعصاب، سم‌زدایی از بدن، رماتیسم قلبی و مفصلی، زخم‌های سوختگی کهنه، میخچه و دمل، ام‌اس، بیماری‌های پوستی عمیق، صدفیه، اگزما، زخم‌های رحم و آلت تناسلی، بواسیر، تقویت حافظه. مصرف رویال ژله موجب نشاط و طول عمر نیز خواهد ‌شد.

پل های ارتباطی

دفتر مرکزی قم: بلوار امین - بین کوچه 11 و 13

تلفن: 02532930344 - 09127553030

  • دانشنامه شفاسنتر
  • فروشگاه عسل حکیم
  • جامعة علوم القرآن