دلایل انتخاب عسل برای درمان

دسته بندی: مقالات و پژوهش ها

1. عسل با 14 درصد رطوبت فسادناپذیر است.
2. با عسل میکروب و یا باکتری ظرف 48 ساعت از بین می‌رود زیرا میکروب در عسل دوام ‌نمی‌آورد.
3. عسل جذب‌کننده رطوبت است؛ بنابراین این عسل برای بهبود بسیاری از بیماری‌ها مؤثر خواهد ‌بود.
4. قند موجود در عسل ساده است و به‌راحتی از دهان، مری و معده جذب خون می‌شود. خاصیت جذب سریع قند در بدن انسان، اهمیت فراوان در علم پزشکی دارد. بدن آن را کامل و بدون کم و کاست مصرف می‌کند و از آن برای بهبود بیماری کمک می‌گیرد.
5. عسل ماده‌ای شفابخش، حیاتی و بدون عوارض جانبی است. ماده مؤثره آن اثر معجزه‌آسایش در مداوای بیماری را بدون عوارض جانبی نشان‌ خواهد ‌داد.

1. روان ‌بودن، رس ‌کردن (شکرک ‌زدن)، بالا‌بودن وزن حجمی، شیرینی زیاد و چسبندگی عسل عواملی است که اغلب مردم از آن شکایت دارند و به همین دلیل از مصرف آن به‌تنهایی و در طولانی‌مدت خودداری می‌کنند؛ در‌صورتی‌که برای درمان با عسل می‌بایست مصرف آن دست‌کم سه  تا شش ماه ادامه پیدا کند.
2. دانه‌بندی گرده گل، طعم و بوی نامطبوع در اغلب گرده گل‌ها، جذب ناقص و فشاری که جذب آن به معده می‌آورد، عواملی است که اغلب مردم از آن شکایت دارند. ولی مصرف آن برای درمان باید سه تا شش ماه با سه روز وقفه در هر پانزده روز به طول انجامد.
3. عواملی مانند طعم و بوی نامطبوع، سخت‌بودن، مشکلات بلعیدن، جذب ناقص و فشاری که جذب بره‌موم برای معده به دنبال دارد، در اغلب مردم مانع از مصرف آن به‌تنهایی و در مدت طولانی می‌شود؛ در ‌صورتی که برای درمان باید یک تا دو ماه متناوب (هر روز یا یک روز در میان) مصرف شود.
4. ترش بودن و مصرف مداوم آن به حالت مکیدن، در بعضی از مردم سبب بروز خارش و یا زخم در دهان می‌شود که اغلب مردم از آن شکایت دارند و در نتیجه از مصرف آن به‌تنهایی اجتناب می‌کنند.

عسل درمانی

دسته بندی: مقالات و پژوهش ها

روش‌های درمان موجود در دنیای امروز سه گونه است:

1. درمان با داروهای متداول مانند قرص، کپسول، سرنگ و شیاف که به سه دسته تقسیم می‌شوند:
الف. ماده مؤثر تهیه‌شده از مواد شیمیایی و ترکیبی است.
ب. ماده مؤثر عصاره گیاه است که با فرآیند شیمیایی از گیاه تهیه شده است.
ج. ماده مؤثر مخلوطی از فرآیند شیمیایی و عصاره گیاه است.
2. درمان با داروهای گیاهی که به صورت گل گیاه، ریشه، ساقه، میوه،‌ و دانه خشک یا تر، مخلوط فشرده گیاه خشک یا تر، عصاره گیاه مایع یا تقطیر گیاه تهیه شده‌اند.
3. درمان با عصاره گیاه به صورت مخلوط با عسل. اگر ماده مؤثر عسل به روش طبیعی وارد بدن شود بدون عوارض جانبی و بهترین دارو خواهد ‌بود. عسل دارویی شفابخش و بدون عوارض جانبی است. در درمان با روش‌های اول و دوم دارو باید در زمان مشخص مصرف‌شود؛ ‌ضمن اینکه بیست تا سی درصد عوارض جانبی خواهد ‌داشت. ولی در روش سوم توجه به زمان مصرف دارو الزامی نیست زیرا مصرف عسل حاصل ‌از عصاره گیاه برای معده مضر نیست و همچنین عوارض جانبی نخواهد ‌داشت.

مبانی اصلی در عسل درمانی و تهیه عسل مناسب

دسته بندی: مقالات و پژوهش ها

. عسل باید از از گل‌های متنوع توسط زنبورهای غیرمهاجر تولید شده باشد و خواص درمانی آن متناسب با نوع بیماری در نظر گرفته شود.
2. برای هر فرد مقدار عسل مصرفی در سایر روزهای درمان تنظیم ‌شود.
3. باید زمان دقیق و شرایط لازم برای مصرف عسل در نظر گرفته ‌شود.
4. باید حساسیت بدن نسبت به عسل مصرفی تشخیص‌ داده ‌شود.
5. گرمی و سردی عسل در نظر گرفته ‌شود.

6. تا حد امکان دمای عسل بیشتر از 37 درجه سانتیگراد نشود. همچنین نگهداری عسل در این دما از 15 روز بیشتر ‌نشود.
7. باید عسل در مکانی بسته و تاریک (دور از نور خورشید) نگهداری شود (مانند زنبور که عسل را در موم و پولک دربسته داخل کندوی تاریک نگهداری ‌می‌کند).
8. باید توجه داشت که عسل تولید‌شده از زنبور متنوع غیرمهاجر سالیانه فقط یک درصد خواص درمانی‌اش را از ‌دست می‌دهد و این فرآیند پنج سال اول با شتاب یک‌ونیم درصدی است و پس از آن ثابت خواهد‌ شد. در نتیجه سال اول یکدرصد، سال دوم دوونیم درصد،‌ سال سوم چهار درصد، سال چهارم پنج درصد،  سال پنجم شش درصد و سال ششم به بعد تقریباً شش تا هفت درصد از خواص درمانی عسل کاسته خواهد ‌شد.
9. مقدار مصرف روزانه برای کودکان دو قاشق چایخوری یا مرباخوری  و برای بزرگسالان دو تا ده قاشق غذاخوری در نظر گرفته ‌شود.
10. برای کودکان کمتر از دو سال از عسل‌های خاص با تصفیه بالا استفاده شود زیرا وجود گرده گل در عسل برای این گروه سنی ایجاد حساسیت (آلرژی) خواهد ‌کرد.

مبانی درمان با گرده گل و تهیه گرده گل مناسب

دسته بندی: مقالات و پژوهش ها

1. باید کلنی زنبور عسل در شرایط مناسب قرار گیرد؛ مثلاً اسپانیا تمامی گرده‌های کشور خود را جمع‌آوری و مخلوطی از آن را وارد بازار می‌نماید.
2. برای تبخیر رطوبت گرده ‌از دمای 37 درجه به پایین استفاده ‌شود.
3. باید گرده گل دور از اشعه خورشید و در مکان خشک نگهداری ‌شود. در آب‌و‌هوای گرم و خشک ده روز و در آب‌و‌هوای گرم و مرطوب دو روز بیرون یخچال و همچنین در آب‌و‌هوای سرد و خشک دو ماه و آب‌و‌هوای سرد و مرطوب بیست روز داخل یخچال نگهداری شود. گرده گل در فریزر به مدت دو سال ماندگاری خواهد ‌داشت.
4. برای مصرف گرده گل در بیماران باید از حساسیت نداشتن بیمار به گرده گل مطمئن شد. در‌ صورت وجود حساسیت به گرده گل بهتر است مصرف آن متوقف ‌شود یا همراه با آن باید از عسل‌های عصاره‌ای ضد‌حساسیت استفاده ‌شود.
5. ‌مقدار مصرف گرده گل در روز بیشتر از سی گرم نباشد. بهتر است هر دو هفته یک تا دو روز مصرف گرده گل متوقف‌ شود.
6. جویدن بهترین شکل مصرف گرده‌ گل است. همچنین گرده‌ گل همراه با آب، مخلوط در آب و یا مخلوط با عسل مصرف‌ می‌شود.

مبانی اصلی درمان با بره موم و تهیه بره موم مرغوب

دسته بندی: مقالات و پژوهش ها

1. بره‌موم باید در جای خشک و خنک نگهداری شود.
2. زنبور عسل علاوه بر بره‌موم مواد دیگری نیز به کندو می‌آورد که باید از بره‌موم جدا شود.
3. بهتر است بره‌موم از بهترین گونه‌های گیاهی و زنبور عسل متنوع غیرمهاجر و مهاجر تولید‌شده ‌باشد.
4. بره‌موم به تنهایی و یا با ترکیب معینّی از عسل یا رویال ژله یا گرده گل  و یا مخلوطی چهارگانه مصرف می‌شود.
5. به ‌هیچ ‌وجه برای ایجاد خلوص از دمای بالاتر از 37 درجه و یا مواد شیمیایی مانند الکل استفاده ‌نشود.
6. مصرف بره‌موم به تنهایی با معده پر توصیه ‌می‌شود (نیم ساعت بعد از مصرف عسل).
7. مقدار مصرف بره‌موم برای کودکان نیم تا یک گرم و بزرگسالان یک تا سه گرم در روز است. مصرف روزانه یک تا دو گرم  در دراز مدت موجب طول عمر و مقاومت بیشتر در برابر بیماری‌ها خواهد شد.
8. بی‌حسی موضعی و تغییر سریع سوخت‌وساز بدن از دیگر خواص بره‌موم است.

کتاب«نوشیدنی های شفابخش» (رژیم ده روزه با عسل) متن کامل + دانلود

دسته بندی: مقالات و پژوهش ها

متن کامل + دانلود کتاب «نوشیدنی های شفابخش» (رژیم ده روزه با عسل)

 متن کامل + دانلود کتاب «نوشیدنی های شفابخش» (رژیم ده روزه با عسل)

مبانی اصلی در درمان با نیش زنبور عسل

دسته بندی: مقالات و پژوهش ها

1. باید قبل از استفاده نیش، فرد آزمایش شود که حساسیتی نسبت به سم آن نداشته ‌باشد.
2. مقاومت بدن در برابر یک تا پنجاه نیش در روز به مدت یک تا شصت روز (از کم به زیاد) اندازه گرفته ‌شود.
3. نوع مصرف غذایی در طول درمان با نیش بسیار مهم است.
4. پر بودن کیسه زهر، زمان نیش‌زدن، منطقه زندگی زنبور عسل و گرده خاص هر منطقه بر نوع زهر و قدرت آن تأثیر بسزایی دارد.
4. باید به تعداد نیش، زمان گزش، محل نیش و قدرت فرد نیش‌زده‌شده توجه ‌شود.
5. زنبور عامل نیش را درون شیشه‌ای بگذارید و پس از پایان کار رهایش کنید.

رژیم ده روزه با عسل

دسته بندی: مقالات و پژوهش ها

رژیم ده روزه با عسل - عسل حکیم - شفاسنتر

تأثیر شفابخشی عسل بر تنظیم متابولیسم بدن و رساندن وزن به حالت طبیعی (کاهش وزن)

تنظیم متابولیسم بدن و اضافه وزن (چاقی)

مقدمه:

عدم تنظیم متابولیسم بدن و یا افزایش وزن(چاقی و ایجاد سایز نامناسب) می تواند به علل مختلفی در زندگی امروزه اتفاق بیفتد. عادات غذایی خاص، کم کاری تیروئید، عوامل ارثی، مصرف داروهای شیمیایی و به طور کلی اختلالات خونی و غیره که متابولیسم بدن را از حالت عادی خارج می سازد در اثر عدم نگاه درست به آنچه را که انسان در طول روز مصرف می نماید ایجاد می کند.
« ... پس باید انسان به غذای مصرفی خود بنگرد ... » سوره عبس آیه 24
به طور کلی قرآن آنچه را که انسان مصرف می نماید را به سه بخش اصلی شفابخش ها(آب، شیر، عصاره میوه ها و عسل) ، غذابخش ها(نعمت های سالم الهی) و ضرربخش ها(آنچه را که به انسان ضرر می بخشد.) تقسیم نموده است. غذابخش ها و ضرربخش ها را در کتاب «نوشیدنی های شفابخش» به طور مفصل معرفی و مورد بررسی قرار داده ایم.

این مرکز پژوهشی با تحقیقاتی که طی بیش از 25 سال فعالیت خود انجام داده است، متوجه تأثیرات معجزه آسای مصرف شفابخش ها در10 روز به تنهایی برای تمامی بیماران شده است. این رژیم برای هیچ بیماری اعم از قندی، خونی، قلبی و غیره، نه تنها ضرر ندارد، بلکه از شفابخشی خاصی برخوردار بوده و بیمار را به سمت بهبودی کامل سوق می دهد.

یکی از راه های تنظیم متابولیسم بدن و رسیدن به وزن مطلوب و کارکرد مناسب تک تک اعضاء بدن، توجه به آیات الهام بخش و شفابخش سوره نحل در شفا قرار دادن چهار عنصر «آب» ، «شیر» ، «عصاره میوه ها» و «عسل» است. که با آزمایش بر روی هزاران نفر تا کنون توانسته ایم آنها را از مشکلات خونی، عروقی، عضلانی، کم کاری و یا پرکاری اعضاء، اضافه وزن و یا کاهش وزن و حتی مشکلات عصبی و غدد و سرطان و مشکلات لنفاوی و غیره نجات دهیم.

لازم به ذکر است این بیماران رفته رفته می توانند از داروهای شیمیایی مصرفی خود کاسته و از آلودگی به دارو خود را رهایی بخشیده، نه تنها عوارض جانبی برای ایشان نداشته، بلکه در این 10 روز رو به بهبودی خواهند رفت.
در بررسی های صورت گرفته برای کسانی که به منظور کاهش وزن به این مرکز مراجعه نموده اند، مشاهده می شود که توانسته اند به میزان 4 تا 14 کیلوگرم از وزن اضافه خود را در عرض این 10 روز کاهش دهند.
مرکز تحقیقات شفاسنتر اعلام می دارد که با بررسی بر روی این افراد، کاهش وزن 4 تا 14 کیلوگرم در عرض 10 روز بدون هیچ گونه عوارض جانبی مشاهده گردیده است و فراتر از آن، افراد با شروع این رژیم بدن خود را از تمامی بیماری ها رهایی خواهند داد.

 

رژیم ده روزه


• به جای صبحانه، نهار و شام در سه وعده غذایی اصلی، دو قاشق غذاخوری عسل مصرف نمایید.
• به جای میان وعده ها (بین صبح تا ظهر و ظهر تا شب) در دو میان وعده اصلی، یک قاشق غذاخوری گرده گل همراه با آب مصرف نمایید.
• مصرف شیر سالم 1 تا 2 لیوان لازم است.

نکات قابل توجه:

1- مصرف آب نیم ساعت پس از مصرف عسل ها الزامی است و عدم مصرف آب در بیشتر افراد باعث سنگینی در سر (سردرد) می شود.
2- عدم مصرف شیر در بیشتر افراد باعث یبوست می شود.
3- افرادی که به گرده گل حساسیت نشان می دهند(یعنی آلرژی بهاری دارند)مصرف آنرا کاهش داده و یا برای جبران آن از آب میوه ها و عصاره گوشت و ژله رویال استفاده نمایند.

مصرف مواد غذایی دیگر نسبت به افراد مختلف در رژیم ده روزه متفاوت است. برای این منظور افراد را در چند دسته کلی تقسیم می نماییم:

1) افراد عادی:

• این افراد می توانند در صورت تمایل مصرف عصاره گوشت (عرق گوشت) را به رژیم غذایی خود به میزان 2 الی 3 روز یک بار و یا آب خورشت، سوپ و یا آبگوشت را بدون چربی و نشاسته در رژیم غذایی خود قرار دهند.
• همچنین در صورت تمایل می توانند مصرف آبمیوه هایی مانند ساقه کرفس، گوجه فرنگی و خیار به میزان دلخواه و نیز مصرف آبمیوه هایی مانند سیب، به، هویج و مرکبات به میزان 1 تا 2 لیوان در روز داشته باشند.

2) کسانی که قصد بارداری دارند (مرد یا زن) و یا بانوانی که در حالت بارداری و یا شیردهی هستند.

• این افراد باید مصرف 1 تا 5 قاشق عسل را به رژیم ده روزه خود اضافه نمایند. و مصرف آب میوه ها و شیر را تا حد لزوم و ممکن بین صبح تا ظهر داشته باشند.
• مصرف عصاره گوشت قرمز و سفید (عرق گوشت) در این افراد الزامی است.
• آب زلال غذاها را بدون چربی و نشاسته (خصوصاً سبزیجات) تا حد ممکن مصرف نمایید.
• ورزش مناسب که آسیبی به بدن ایجاد ننماید بسیار مفید است.

3) کسانی که از بیماری خاصی رنج می برند. خصوصاً برای رهایی از داروهای شیمیایی و یا بیماری های لاعلاج حتی سرطان


برای اینگونه بیماران و با توجه به نوع بیماری خاصی که دارند، مصرف آبمیوه ها و عصاره گوشت و نوع داروهای گیاهی محدود و تعیین می شود. همچنین آلودگی ها و اثرات مصرف داروهای شیمیایی آرام آرام طی این رژیم کاسته شده و از بین می رود.
علاوه بر رژیم غذایی گفته شده برای آنها، در این افراد با توجه به بیماری خاصی که دارند، از عصاره های گیاهان دارویی مخلوط با عسل تجویز می شود. بعنوان مثال برای بیماران دیابتی: عسل سبزینه – فشار خونی و هلیوباکتر گوارشی: حکیم D – مشکلات قلبی: حکیم G - کبدی: عسل زرشک – میگرن و هورمون زنان: عسل سنجد – دردهای طاقت فرسا: عسل شقایق – نفخ معده و عفونت ها: عسل زنجبیل و ...

نکات قابل توجه:

1- نوع عسل انتخابی می تواند از دو گونه عسل ارگانیک گرمسیری و سردسیری کوهستان قرار گیرد. تا بتواند در اشتها به غذا و رفع مایحتاج بدن بسیار مفید باشد. (عسل کردستان دیزین + عسل سدر بهترین گزینه می باشد.)
2- در اضافه وزن، کسانی که اشتهای زیادی به غذا دارند باید عسل ها را به تنهایی مصرف نمایند و کسانی که اشتهای زیادی به غذا ندارند مجاز به مصرف عسل ها همراه با آب نیز هستند.
3- غیر از مشکلات اضافه وزن، در موارد دیگر می توانند عسل ها را همراه با آب در صورتی که فشار خون نداشته باشند مصرف نمایند.

 

رژیم 20 روزه «در ادامه رژیم 10 روزه»


شما می توانید در صورت تمایل، رژیم ده روزه خود را به میزان 40 روز ادامه دهید و به وزن و سایز مطلوب و یا شفای مناسب برسید.
در صورتی که بخواهید یک وعده غذایی سالم غیر مایعات را نیز در روز داشته باشید، از رژیم20 روزه استفاده نمایید. در این روش:

1) اضافه وزن:

• صبحانه یک قاشق غذاخوری عسل + نهار یک قاشق غذاخوری عسل و نیم ساعت پس از آن یک وعده غذای سالم از هر چه که خواستید مصرف نمایید. برای وعده شام نیز یک قاشق غذاخوری عسل مصرف کنید.
• برای کسانی که وعده غذایی ظهر آنها دارای نشاسته و کالری کافی هست، مصرف گرده گل لزومی ندارد. در غیر این صورت یک قاشق غذاخوری گرده گل همراه با آب در طول روز الزامی است.
• شما مانند رژیم ده روزه می توانید طی روز از آبمیوه ها و شیر و هرآنچه که به صورت مایع بدون چربی و نشاسته است استفاده نمایید.
همچنین می توانید پس از آن رژیم ده روزه بگیرید و یا آنرا به همین حالت ادامه دهید.
• در هر دو رژیم ده روزه و رژیم 20 روزه، سعی نمایید حداقل هر 5 روز یک بار وزن و سایز دور کمر و دور شکم خود را اندازه گیری نمایید.

2) تنظیم متابولیسم بدن و بیماری های مختلف:

رژیم ده روزه را با مصرف یک وعده غذای سالم در ظهر نسبت به بیماری تان انجام دهید. مصرف عسل، آبمیوه ها و عصاره گوشت در این رژیم محدودیتی ندارد. مگر اینکه بیماری خاص شما در مصرف نوع عصاره گوشت و نوع غذای وعده نهار محدودیتی قائل شود.

همچنین شما می توانید برای ادامه درمان خود، این رژیم را به صورت پلکانی و یا متناوب ادامه دهید. بدین صورت که به عنوان مثال: 3 روز مطابق رژیم ده روزه، سپس 10 روز مطابق رژیم 20 روزه و یا در مثالی دیگر اینکه چند روز مطابق رژیم ده روزه عمل نمایید، و سپس چند روز مطابق رژیم 20 روزه و در پی آن چندین روز به گونه عادی مصرف غذایی خود را داشته باشید.

 

 

به طور کلی در رژیم 10 روزه شفای کامل، و در رژیم 20 روزه درمان، و در حالت عادی نگاه درست به غذاهای مصرفی، غذای سالمی را برای شما به ارمغان خواهد داشت. امید است شما با عمل به روش های گفته شده، شفابخشی، درمان و سلامتی خود را بدست آورید.

 

هشدار مهم

بنام خدای بزرگ و مهربان

از شما بیننده گرامی که مقاله ما را با دقت مطالعه کردید، سپاسگذاریم. اجازه بدهید در پایان این مقاله، مطالب مهمی را به شما بگویم. لطفا اگر قصد استفاده از رژیم ده روزه با عسل دارید، این متن را با دقت مطالعه کنید.

قبل از اینکه این مقاله وارد کتاب نوشیدنی های شفابخش، و پس از آن وارد وب سایت بزرگ شفاسنتر بشود، رژیم ده روزه با عسل طی سالهای متمادی توسط صدها نفر انجام و تست شده بود. و به لطف خدا و اعتماد مراجعین محترم و همچنین تلاش آنان برای گرفتن یک رژیم سودمند و واقعی، حتی یک نفر هم ناراضی نداشتیم و هرکس بنابر میزان افزایش وزنی که داشته، نتیجه مطلوب و قابل توجهی از این رژیم گرفته است.

پس از چاپ کتاب نوشیدنی های شفابخش در سال 1393 و همچنین قرار گرفتن مقاله فوق در وبسایت شفاسنتر، استقبال زیادی از این نوع رژیم انجام گرفت. تا جایی که این مقاله بالاترین رتبه بازدید روزانه و همچنین بازدیدهای کلی در میان کلیه مطالب شفاسنتر را از آن خود کرده است. و تا این تاریخ (بهمن 1397) نزدیک به 3000 نفر به صورت مستقیم از مرکز شفاسنتر، عسل و گرده گل برای انجام این رژیم تهیه کرده اند.

با افزایش محبوبیت این روش رژیم، و افزایش بی سابقه مطالعه مقاله فوق و همچنین عزیزانی که از طریق کتاب نوشیدنی های شفابخش با رژیم ما آشنا شده و قصد انجام آن را دارند، متاسفانه با مواردی ناراحت کننده روبرو شده ایم. برخی از رژیمی که گرفته اند یا میگیرند، ناراضی هستند! براستی چرا؟

تقریبا هر چند روزی، یک نفر به صورت تلگرام، یا تماس تلفنی با بنده یا دیگر همکارانم و یا گفتگو با کارشناسان محترم آنلاین شفاسنتر، از عدم رضایت از رژیمی که گرفته اند سخن می گویند و اینکه علت نارضایتی آنها نه تنها کاهش وزن قابل قبول نیست، بلکه بعضاً دچار مشکلات و عوارض خاصی شده اند.
و علت نوشتن این متن هشدار جهت اطلاع رسانی و بخاطر این عزیزان هست. امیدواریم از این به بعد شاهد چنین مواردی نباشیم.


و اما پس از مقدمه، اصل کلام:


همانگونه که گفته شد، مقاله فوق حاصل نزدیک به 30 سال تجربه و پژوهش جناب آقای حکیم دکتر صادقی، موسس و مدیر مجموعه بزرگ عسل حکیم و شفاسنتر می باشد. اینکه هر نکته یا دقت لازم که داخل این مقاله ذکر شده است، کاملا هدفمند و بر اساس تجربه و پژوهش های بسیار ایشان به دست آمده و نوشته شده است.

بنابراین، اگر دستورات رژیم را دقیقاً طبق مقاله فوق انجام دادید، منتظر یک کاهش وزن عالی و بی نقص باشید. و از طرف دیگر، اگر هر قسمت یا نکته آنرا رعایت نکردید، و یا طبق صلاحدید خودتان و طبق میل خودتان، آنرا تغییر داده و انجام دادید، به وجود آمدن هرگونه مشکل یا عارضه ای در بدن شما دور از انتظار نیست.

مطلب طولانی شد. میخواستم به یکسری مواردی که عزیزان برای رژیم به صورت خودسرانه اقدام به تغییر در روال رژیم کرده بودند، اشاره کنم. که در این مجال نگنجیده و بیش از این صحبت را طولانی نمیکنم.

جا داره در نهایت به نکته خیلی مهمی اشاره کنم. اینکه من همیشه به متقاضیان انجام رژیم ده روزه میگم که شما از ما عسل و گرده گل نخر! ولی از جایی تهیه کن که بهش مطمئن هستی. اگر هم دوست داشتید، از ما تهیه کنید. عسل کردستان، عسل سدر و گرده گل. با کیفیت بالا و بی نظیر. اگر تونستید تهیه کنید، خیلی عالی و برید استفاده کنید. در غیر اینصورت، هرگز از عسل های دیگه جز کردستان و سدر مرغوب، برای انجام رژیم استفاده نکنید.

از شما عزیزان خواهشمندم قبل از هرگونه اقدام به رژیم ده روزه با عسل، با کارشناسان ما مشورت کنید.

 

برای همگی شما آرزوی سلامتی و تندرستی دارم.

تماس جهت مشاوره با کارشناسان

02532930344

شفابخش‌ها، غذابخش‌ها، ضرربخش‌ها

دسته بندی: مقالات و پژوهش ها

🌺 در یک سخن با نگاهی بسیار عمیق به آیات الهی در ادیان مختلف و فطرت انسانی و تجربه و پژوهش
درمیابیم تمامی آنچه را که انسان مصرف مینماید بر سه قسم تقسیم شده است:
1) شفابخشها (آب شیر آبمیوه ها عسل)
2) غذابخشها (تمامی غذاهایی که به انسان ضرر نمی بخشد حال سودمند باشد و یا نباشد)
3) ضرربخشها (تمامی غذاهایی که مصرفش برای انسان ضرر دارد)

🔹برای هر انسانی مصرف غذابخشها بتنهایی میتواندشفا و بدون عوارض جانبی باشد. درحالیکه مصرف غذابخشها برای بعضی از بیماران عوارض خاصی را بدنبال دارد. میتوان این دسته از غذا بخشهایی که ضرر مصرفشان برای بیماری بیش از نفع مصرفش است را
برای آن بیمار ازجمله ضرربخشها برای او نامید.

📌پس انسان بطور کلی باید به آنچه که برای مصرف خوراکی و یا نوشیدنی برمیگزیند دقت نگاه کند. بهترینشان را برای سلامتی خود انتخاب و به اندازه لازم در وقتهایی که بهتر است مصرف شود مصرف نماید.

نکاتی مهم برای بهبود دردهای مفصلی

دسته بندی: مقالات و پژوهش ها

🔵 برای دردهای مفصلی:
🔸به چند نکته باید توجه نمود:

1) استرس و مشکلات عصبی
2) مشکلات عروقی
3) مشکلات حساسیتی و ضعف سیستم ایمنی بدن
4) ضعف عضلانی در اطراف مفصل
5) التهاب و عفونت در مفاصل
6) کاهش عملکرد غضروفها در مابین مفاصل، لغزندگی، پارگی ویا چسبندگی و یا حتی التهاب و غیره در مابین مفاصل
7) ایجاد فاصله در بین مفاصل و لق خوردن آنها

📌 ساییدگی دو مفصل با مشکلاتی که در غضروف پیش میآید، متاسفانه باکمی درد در ناحیه مفاصل و مراجعه به فوق تخصصهای ارتوپد ونگاه ارنوپد در فاصله افتادن ساییدگی و غضروف در مابین مفاصل و عدم توجه کافی به موارد دیگر، باعث میشود پزشک برای درمان به عوامل اصلی و واقعی توجه کامل نداشته باشد.
و با بازگو کردن اینکه مفاصل شما از هم فاصله گرفته اند و یا ساییده شده اند یا در شرف ساییدگی است، ویا اینکه شما غضروفتان مشکل دارد یا ضعیف شده، به مریض استرس وارد نموده و درد جدیدی را به او اضافه میکنند.

📌درضمن اعطای مسکن به مریض برای اینچنین مشکلی باعث میشود که مریض با مصرف مسکنها به مفاصل خود بیشتر فشار وارد نماید، تا جایی که اگر ساییدگی نداشته به مرحله ساییدگی نزدیک شده و دیگر مسکن ها هم تاثیر چندانی بر تسکین درد مریض نگذارد.

عسل در قرآن

دسته بندی: مقالات و پژوهش ها

آیه‌های قرآن درباره عسل به این شرح است:

1. در سوره نحل (آیات 65 تا 69) به ترتیب درباره آب، شیر، شیره خرما و انگور نکاتی مطرح می‌شود و در ادامه از شهد گلی سخن می‌رود که زنبور عسل به امر پروردگار تهیه می‌کند و قرآن کریم آن را شفاء می‌نامد.
2. در سوره محمد (آیه 15) از بهشت و خوراک‌های بهشتی وعده داده شده به متقین سخن می‌رود که نهرهایی از آب، شیر، افشره میوه‌ها و عسل مصفّی دارد.
3. در سوره مُطَفّفین (آیات 18 تا 28) درباره محمد(ص) و محمدیون که علیّون (علیّین) نامیده می‌شوند و اینکه نیکوکاران از فراوانی نعمت در بهشت ابد برخوردارند و در رخسارشان نشاط و شادمانی نعیم بهشتی نمایان است سخن گفته شده است. آنها از شهد گلی سربه‌مهر می‌نوشند که به مشک مهر‌ کرده‌اند. این نوشیدنی در رایحه‌های مختلف است و نوشندگان بر یکدیگر پیشی می‌گیرند و هنگامی که نوشیدنی‌ها در سراشیبی سرازیر می‌شوند و در هم می‌آمیزند به چشمه جوشانی می‌مانند که مقربین از آن می‌نوشند.
در آیه‌های سوره نحل از «عسل» نامی به میان نیامده است؛ پس هر عسلی شفاء نامیده نمی‌شود. در اینجا سخن از شهد گلی ویژه است که قرآن آن را برای مردمان شفاء می‌داند. فقط در سوره محمد(ص) به طور مشخص از عسل مصفی نام برده‌ می‌شود. سوره مطفّفین از نوعی عسل برتر مختص ابرار و مقربین نام می‌برد و با توضیح بسیار روشن، عسل مومی پولک‌بسته با رایحه خوش را مخصوص علیّون، ابرار و مقربین می‌داند. عسل معرفی شده در سوره نحل باید شرایط هفت‌گانه‌ای داشته باشد که عبارتند از:
1. وَﺃَوحَی‌رَبُّکَ‌ﺇِلَی‌النَّحلِ‌ﺃَنِ‌اتَّخِذِی‌مِنَ‌الْجِبَالِ‌بُیُوتًا‌وَ‌مِنَ‌الشَّجَرِ‌وَ‌مِمَّا‌یَعْرِشُونَ
و خدا به زنبور عسل وحی کرد که از شکاف کوه‌ها، درختان و سقف‌های رفیع خانه برگزیند.
2. ثُمَّ‌کُلِی‌مِن‌کُلِّ‌الثَّمَرَاتِ...
سپس از تمامی میوه‌ها بخور... (پروردگار می‌فرماید زنبور عسل می‌بایست از تمامی ثمره گیاهان تغذیه کند. منظور از ثمره گیاهان شهد گل و ‌میوه، صمغ برگ‌و‌شاخه و گرده گل‌ها در تمامی طول سال است.)
3. فَاسلُکِی‌سُبُلَ‌رَبِّکَ‌ذُلُلاً...
پس به پیروی از امر پروردگار زنبور عسل می‌بایست در منزلگاه‌های مذکور ساکن‌شود و فقط از ثمره گیاهان تغذیه کند و این شیوه زندگی را در هر لحظه و هر مکان مو‌به‌مو در‌‌ پیش گیرد. از این ‌رو در ‌صورت جابه‌جایی زنبور عسل، تغذیه کندو با خوراک‌های تقویتی و یا مصرف داروهای شیمیایی برای پیشگیری یا درمان بیماری‌ها، زیست زنبور عسل را از چرخه‌ای که خداوند فرموده است منحرف کرده‌ایم. بنابر‌این عسل به‌دست آمده چندان شفابخش نخواهد‌ بود.
4. یَخرُجُ‌مِنم‌بُطُونِهَا...
آنچه زنبور عسل از گیاهان تغذیه می‌کند، در دستگاه گوارش با ترشحات گوارشی او در‌ هم آمیخته و از شکم زنبور عسل بیرون می‌آید. این قسمت آیه به آنزیم‌های ترشح‌شده دستگاه گوارش زنبور عسل اشاره دارد.
5. شَرَابٌ...
کلمه «نوشیدن» به مصرف بیشتر‌‌ از بیست گرم مایعات و «خوردن» به بلعیدن قطرات یا ذرات کم‌و‌زیاد اطلاق ‌می‌شود. پس میزان مصرف عسل به عنوان شفاء نباید در هر وعده کمتر ‌از یک قاشق غذاخوری باشد.
6. مُخْتَلِفٌ‌ﺃَلْوَانُهُ...
این عبارت به این نکته اشاره دارد که هر منطقه با توجه به نوع میوه، گل، شهد، صمغ و پوشش گیاهی عسل خاص دارد.
7. فِیهِ‌شِفَآءٌ‌لِّلنَّاسِ
این عبارت گویای این است که رنگ هر عسل نشان‌دهنده منطقه آب‌و‌هوایی و پوشش گیاهی خاص آن منطقه است. عسل به دست آمده از این گونه اقلیم، عسلی با خاصیت شفابخش است. کلمه «فیه» گویای این است که برای حفظ خاصیت شفابخشی عسل باید به تنهایی و با معده خالی مصرف شود. بنابراین مخلوط کردن عسل با هر ماده دیگر خواص شفابخش آن را کاهش می‌دهد.
بدین ترتیب، قرآن ‌کریم عسلی را شفابخش می‌داند که زنبور عسل در دل کوه، میان درختان و سازه‌های دست‌ساز بشر (کندو) و با تغذیه از شهد گل‌ها و میوه‌ها و گرده‌گل‌های آن منطقه خاص طی سال تولید‌ کرده باشد. همچنین میزان مصرف عسل به عنوان شفاء حداقل یک قاشق غذاخوری و با معده خالی است. همچنین عسل هر منطقه خواص ویژه‌ای برای انسان دارد.

عسل در تغذیه و طب اسلامی

دسته بندی: مقالات و پژوهش ها

در دین مبین اسلام فقط از خدا، قرآن و عسل به عنوان  شفا تعبیر شده است. درخواست از خدا و قرآن و عسل برای شفای روحی وجسمی در آیات زیر آمده است.

قد جاءتکم موعظه من ربکم و شفاء لما فی الصدور (شفای الهی)
و ننزل من القرآن ما هو شفاء و رحمه للمؤمنین (شفای قرآنی)
یخرج من بطونها شرابٌ مختلفٌ الوانه فیه شفاءٌ للناس (شفای مائده مبارک عسل)
انسان در هنگام اضطراب و درماندگی بی درنگ به سه شفای بالا تمسک می نماید. اولاً از خدا می‌خواهد در این گرفتاری به او کمک نماید؛ ثانیاً به دستور او از قرآن تعلیماتی برای رهایی از این گرفتاری می‌خواند و از راهنمایی‌های آن به نحو احسن کمک می-گیرد و به آن عمل می کند؛ ثالثاً به دستور او از عسل (مائده شفابخش وحیانی) استفاده می کند.
این سه درخواست، در حقیقت همه‌اش درخواست از خداست. همچنان که خورشید نور خود را بر ما می‌تاباند و اگر چشمانمان را باز کنیم این نور را خواهیم دید و اگر چشمان خود را ببندیم آن را درک نخواهیم کرد، در مورد عسل هم اگر تقوای توحیدی و رسالتی نداشته باشیم و کفران نعمت این ماده آسمانی را کنیم و آن را با دست‌های آلوده و یا درست مصرف نکردن خراب کنیم، دیگر توقع شفای مطلق را نمی‌توانیم داشته باشیم.
به تجربه ثابت شده است که یقین به شفابخشی عسل توسط هر انسانی (مسلمان یا غیر مسلمان) صد درصد تأثیر شفابخشی بر او خواهد داشت و عدم یقین به شفابخشی عسل در فرد باعث عدم اثر شفابخشی عسل در وی می‌شود و اگر هم تأثیری داشته باشد او این اثر شفابخشی را حس نخواهد کرد.

عسل و سلامتی از منظر قرآن

دسته بندی: مقالات و پژوهش ها

آیه‌های 17 تا 24 سوره مبارکه عبس درباره کفران نعمت الهی، خلقت و مرگ انسان است. در ادامه همین فراز می‌فرماید «ما راه را برای او آسان نمودیم» و تأکید می‌کند که آنچه به انسان دستور داده شده انجام نداده و با تأکید بیشتری می‌فرماید «پس باید انسان به غذای مصرفی خود بنگرد». در ادامه آیه از نعمت‌های سالم، آشامیدنی‌ها، خوراکی‌ها، هوای مطبوع باغ‌های انبوه و چراگاه‌ها سخن می‌گوید

از آیه 69 سوره مبارکه نحل درمی‌یابیم عسل بهترین ماده شفابخش و حیاتی است:
ثُمَّ کُلِی مِن کُلِّ الثَّمَرَاتِ فَاسْلُکِی سُبُلَ رَبِّکِ ذُلُلًا یَخْرُجُ مِن بُطُونِهَا شَرَابٌ مُّخْتَلِفٌ أَلْوَانُهُ فِیهِ شِفَاء لِلنَّاسِ إِنَّ فِی ذَلِکَ لآیَهً لِّقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ (نحل / 69).
با توجه به آیه سوره مبارکه عبس می‌بایست بیشتر در آیه فوق تأمل کرد. شرایط مصرف خوردنی‌ها، نوشیدنی‌ها، هوای سالم و همچنین داروهای مصرفی با توجه به

تأکید در سوره مبارکه عبس و آیات قرآنی دیگر در آیه 157 سوره مبارکه اعراف آمده است:
یُحِلُّ لَهُمُ الطَّیِّبَاتِ (اعراف / 157).
«بر آنان حلال می‌شود مصرف آنچه پاکیزه و تمیز و تازه است.»

در آیه‌ای از سوره مبارکه کهف درباره غذا می‌فرماید:
فَلْیَنظُرْ أَیُّهَا أَزْکَى طَعَامًا (کهف / 19).
«پس باید بنگرد که کدامین خوراک پاکیزه‌تر است.»
انتخاب خوردنی‌ها و نوشیدنی‌های برتر و سالم‌تر و استنشاق هوای سالم همچنین استفاده از داروهایی با عوارض جانبی کمتر، مضمون بارز آیه سوره مبارکه عبس و دو آیه فوق است. عسل از نمونه‌های برتر خوراک سالم است که خوردنش باعث قوت و استنشاق بخور آن روح‌بخش و شفابخش است. عسل دارویی شفابخش بدون عوارض جانبی است.

در آیه 157 سوره مبارکه اعراف آمده است:
وَیُحَرِّمُ عَلَیْهِمُ الْخَبَآئِثَ (اعراف / 157).
«بر آنان حرام می‌شود مصرف آنچه ناپاک و آلوده است.»
از جمله خوردنی‌ها، آشامیدنی‌ها و هوای آلوده و داروهای آلوده یا دارای عوارض جانبی بسیار زیاد برای انسان زیان‌آورند. اما در عسل هیچ‌گونه آلودگی یافت نمی‌شود و میکروب‌ها در آن نمی‌توانند زنده بمانند. قرآن به عسل صفت شفا داده است، یعنی عسل خوراکی مطبوع و دارویی شفابخش و بدون عوارض جانبی است.

در آیه 219 سوره مبارکه بقره آمده است:
إِثْمُهُمَآ أَکْبَرُ مِن نَّفْعِهِمَا (بقره / 319).
 این آیه درباره علت نهی مصرف خمر و قمار است و اینکه ضررشان  بیش از نفعشان است. منع خوردن و آشامیدن هر آنچه ضرر استفاده آن بیش از نفعش باشد در این آیه همچون یک قانون قرآنی آمده است. قرآن صفت شفا را به عسل می‌دهد زیرا به هیچ وجه خوردن، آشامیدن و مصرف آن برای انسان ضرر و زیانی نخواهد داشت. بنابراین مصرف به‌اندازه عسل به قصد شفابخشی، برای بیمار ضرری نخواهد داشت و این خود مصداق روشن این آیه سوره مبارکه اعراف است:
کُلُواْ وَاشْرَبُواْ وَلاَ تُسْرِفُواْ (اعراف / 31).
«بخورید و بیاشامید و اسراف نکنید.»
انسان باید متناسب نیاز بدن از دارو، غذا و نوشیدنی‌ها مصرف کند. پروردگار مصرف بیش از اندازه هر چیز را نهی کرده است و در آیه اول سوره مبارکه تکاثر می‌فرماید:

أَلْهَاکُمُ التَّکَاثُرُ (تکاثر / 1).
«شما را از زیاده‌روی در هر چیزی نهی می‌کنیم.»
این آیه شامل عسل نیز می‌شود. مقدار مناسب خوردن عسل برای اینکه مصداق نوشیدن باشد (آن‌طورکه در آیه سوره مبارکه نحل آمده است) لازم است حداقل در هر وعده بیست گرم عسل مصرف شود. با آزمایش ثابت شده است که میزان مصرف هر نوع عسل برای شفای انواع بیماری از یک تا ده قاشق غذاخوری در روز متغیر‌است و این امر مصداق بارز مصرف عسل در سوره مبارکه نحل است چرا ‌که مصرف یک تا ده قاشق عسل معقول و جایز است.

در آیه 114 از سوره مبارکه نحل آمده است:
کُلُواْ مِمَّا رَزَقَکُمُ اللّهُ حَلالًا طَیِّبًا (نحل / 114).
«پس بخورید از آنچه به شما خداوند روزی داده، حلال و طیبش را.»
پروردگار در قرآن خوردن بعضی از خوراک‌ها را حرام کرده است و برای سالم ماندن باید از مصرف این خوراکی‌ها پرهیز ‌کرد. ما می‌بایست از حلال و ‌حرام و سالم بودن خوراکمان آگاه باشیم.

در آیه 195 از سوره مبارکه بقره آمده است:
وَلاَ تُلْقُواْ بِأَیْدِیکُمْ إِلَى التَّهْلُکَهِ (بقره / 195)
«و با دستان خود، خود را به هلاکت نیندازید.»
این آیه اهمیت دادن به سلامتی، سالم زیستن و به هلاکت نینداختن خود را واجب دانسته است. مصرف خوراکی‌ها و نوشیدنی‌هایی که باعث کم شدن حتی یک روز از عمر انسان شوند نهی شده است. استنشاق هوای آلوده و مصرف دخانیات و داروهایی که باعث کوتاه شدن عمر می‌شود نهی شده است.

پس خوب است از عسل، این ماده شفابخش، استفاده کنیم تا از عمری طولانی، سلامت پایدار و جایگاه متعالی بهره‌مند شویم. به زمان، مکان، مقدار، نوع، چگونگی و عاقبت مصرف هر چیز بیندیشیم. تا زمانی که از سلامتی عسل در شرایط پنج‌گانه بالا اطمینان پیدا ‌نکرده‌ایم از خوردن، نوشیدن و استشمام آن پرهیز ‌کنیم. همچنین آن را به عنوان یک دارو مصرف نکنیم. بهتر‌ است از عسل با شرایط ویژه بیان‌شده در قرآن کریم استفاده کنیم.

تأثیر عسل بر کاهش یا افزایش وزن

دسته بندی: مقالات و پژوهش ها

با مصرف عسل قبل و بعد از غذا، وزن خود را متعادل کنید. مصرف عسل قبل ‌از غذا سبب لاغری و بعد ‌از غذا موجب چاقی خواهد ‌شد.

درمان سوختگی با عسل

دسته بندی: مقالات و پژوهش ها

در سوختگی دیواره دفاعی بدن (پوست) آسیب جزئی یا کلی خواهد دید. در این حالت نبود دیواره دفاعی بدن باعث تحریک ترشح پلاسما و غیره به بیرون بدن خواهد شد. مرهم عسل با رطوبت پایین به ‌جای دیواره دفاعی نقش محافظ را ایفا می‌کند. در صورت بروز ترشحات زیاد، این لایه رفته‌رفته ضعیف و نفوذپذیر می‌شود. بنابراین تعویض سریع و به‌موقع این لایه بسیار ضروری است.

در مورد سوختگی، برخلاف زخم، 48 ساعت اول از پماد شستشو استفاده می‌شود. در ‌صورت از ‌بین رفتن کامل پوست، تعویض پانسمان در ساعت‌های اول سی دقیقه یک‌بار انجام می‌شود. بعد از کاهش ترشحات نیز فاصله زمانی تعویض پانسمان با پماد عسل از دو‌ ساعت یک‌بار نباید بیشتر شود. در روز دوم می‌توانید به نسبت ترشحات هر چهار ساعت یک بار پانسمان را تعویض کنید. در سوختگی‌های خفیف فاصله تعویض پانسمان نسبت ‌به ترشحات هر دو ساعت یک‌بار است و پس از 48 ساعت از پماد ترمیم استفاده می‌شود و پانسمان به روش زخم‌های معمولی ادامه می‌یابد.
مصرف عسل در دو نوبت صبح و شب (بخصوص عسل آناناس که عصاره آناناس همراه با عسل است) برای زخم‌ها و سوختگی‌ها بسیار مفید است. همچنین مصرف آب‌میوه‌های تازه و عصاره گوشت برای تقویت بدن الزامی است.
در ‌صورت استفاده از مرهم عسل به دلیل مصرف ‌نکردن مواد ضد عفونی‌کننده زخم (که باعث بسته ‌شدن عروق محل زخم یا سوختگی می‌شوند) استفاده از گاز و باند پنبه‌ای، محکم نبستن موضع آسیب‌دیده، تعویض به‌موقع و تعویض تا بهبود کامل الزامی است.
توجه به این نکته لازم است که پس از بهبود محل باید حداقل پنج روز دیگر نیز پانسمان به ‌صورت روزانه یک تا دو بار ادامه یابد.

درمان زخم با عسل

دسته بندی: مقالات و پژوهش ها

در موارد بریدگی‌، خراشیدگی‌ و غیره ابتدا از مرهم مخلوط استفاده می‌شود. پماد مخلوط را به اندازه لازم روی گاز (باند زخم) گذاشته و زخم را با باند پنبه‌ای پانسمان می‌کنیم. در‌ صورت زیاد ‌بودن ترشحات زخم، باند را محکم‌تر می‌بندیم.

البته پس از ده تا پانزده دقیقه برای تداوم حرکت خون در بافت مجروح باند را شل و سفت می‌کنیم. فاصله تعویض پانسمان بستگی به مقدار ترشحات زخم دارد. در مراحل اولیه زخم (48 ساعت اول) باید هر سی ‌دقیقه تا چهار ساعت یک‌بار (نسبت به کم یا زیاد بودن ترشحات) پانسمان را تعویض کرد.
پس از کاهش ترشحات در روز دوم می‌توان روزانه یک بار از مرهم عسل استفاده کرد. این مرهم برای شستشوی زخم، کمک به دفع ذرات ریز خارجی یا سلول‌های مرده داخل بافت مجروح و هدایت ذرات به خارج از بدن الزامی است.

 

رفتار بدن در برابر انواع زخم و سوختگی

دسته بندی: مقالات و پژوهش ها

پس از آسیب دیدن دیوار دفاعی بدن (پوست) به واسطه زخم یا سوختگی، ترشحاتی از محیط درونی بدن به بیرون جریان می‌یابد. این ترشحات شامل خون و سایر مایعات بدن است. خروج ترشحات از بدن نخستین سد دفاعی بدن در مقابل ورود عوامل خارجی به‌ویژه عوامل عفونی است.

در زخم‌ها با خونریزی زیاد مهمترین واکنش توقف سریع خونریزی است. با بستن زخم با زخم‌بندهای معمولی از تداوم خونریزی جلوگیری می‌شود اما هنگام برداشتن زخم‌بند به علت چسبندگی در بیشتر موارد زخم دوباره خونریزی می‌کند و مشکل ورود عفونت به محیط داخلی زخم و عفونی‌شدن آن دوچندان می‌شود. برای بند آوردن خونریزی و بهبود زخم می‌توان از عسل به جای دیوار دفاعی جایگزین استفاده کرد. این عسل باید رطوبت کمتری داشته باشد. در این وضعیت عسل نقش دیوار دفاعی را برای پوست آسیب‌دیده ایفا می‌کند. در زخم‌ها و سوختگی‌های دارای ترشح، عسل با خاصیت اُسمزی که دارد باعث خروج ترشحات از زخم و حفظ جریان دفاعی ترشحات از درون به بیرون بدن می‌‌شود. این امر از طرفی مانع هدر رفتن خون (بخصوص در زخم‌ها) و از طرف دیگر مانع نفوذ عوامل عفونی به بدن می‌شود.


با تعویض پی‌در‌پی و زودهنگام گاز آغشته به عسل، جریان ترشحات بدن به بیرون متوقف نخواهد شد. مانند جریان شیر آبی که باز است، با ادامه این جریان از نفوذ هرگونه آلودگی از بیرون به محیط درونی بدن جلوگیری می‌شود. طبیعتاً با قطع کامل جریان شیر آب امکان نفوذ آلودگی وجود خواهد داشت. در این حالت مشابه وضعیت طبیعی پوست که دیوار حایلی بین درون و بیرون بدن وجود دارد، بدن بازسازی بافت‌های آسیب‌دیده را از سر می‌گیرد و اگر ذرات و جسم خارجی در بافت بدن باقی مانده باشد تداوم جریان ترشحات بدن به بیرون مانع بروز عفونت می‌شود و در‌ ضمن نیازی به مصرف آنتی‌بیوتیک نیست. به مرور زمان با تعویض مکرر گاز آغشته به عسل، جسم خارجی از بدن به بیرون رانده می‌شود. عسل با جذب رطوبت سطح زخم و سوختگی، رطوبت لازم برای رشد میکروب‌ها را از محیط حذف و از عفونی ‌شدن محل پیشگیری می‌کند.


در محیط آغشته به عسل، میکروب‌ها  دوام نمی‌آورند، مگر در حالتی‌‌که رطوبت عسل افزایش یابد و عسل از حالت طبیعی خود خارج شود. در این حالت با تعویض به موقع گاز (باند زخم) عسل‌اندود می‌توان از وجود رطوبت بالا در محل زخم جلوگیری کرد. رطوبت حداقلی که عسل دارد، تعویض پانسمان را آسان و از چسبیدن یا خشک‌ شدن گاز روی زخم جلوگیری می‌کند. بر اساس مشاهدات مستقیم، در زخم‌های اورژانسی عسل می‌تواند تا رسیدن بیمار به نزدیکترین مرکز پزشکی جریان خونریزی را به‌خوبی مهار کند. عسل با تداوم آرام‌ جریان ترشحات به بیرون بدن مانع عفونی‌ شدن زخم و لزوم مصرف آنتی‌بیوتیک در مجروح می‌شود. در سوختگی‌های شدید عسل تا رسیدن به مراکز پزشکی معجزه خواهد کرد. نوشیدنی عسل در مواقع خونریزی می‌تواند باعث تجدید قوا و رفع ضعف عمومی فرد مصدوم شود.

تأثیر عسل برزخم و سوختگی ها

دسته بندی: مقالات و پژوهش ها

پانزده سال زندگی با زنبور عسل و مطالعه درباره خواص درمانی عسل و سایر فرآورده‌های زنبور عسل باعث شد کم‌کم درباره عسل و سایر محصولات کندو به شناختی شخصی دست ‌پیدا ‌کنم؛ از جمله چگونگی کاربرد عسل و فرآورده‌های زنبور عسل برای بهبود زخم و سوختگی. بر اساس مطالعات بسیار، اثرات درمانی عسل بر زخم و سوختگی را می‌دانستم اما با قرار ‌دادن انواع زخم و عسل در کنار هم دریافتم که این موضوع به آن راحتی وسادگی که در کتاب‌ها گفته‌شده نیست. اطمینان داشتم که عسل قادر به بهبود زخم و سوختگی است. بسیاری از زخم‌ها و سوختگی‌هایم  را که در مدت زمان زنبورداری پیش می‌آمد با عسل درمان می‌کردم.

متوجه شدم که واکنش عسل بر زخم و سوختگی رویه ثابتی ندارد. بنابراین برای خود سه پرسش مطرح‌کردم:
1. چه نوع عسلی قادر به بهبود زخم و سوختگی است؟
2. بهترین شیوه استفاده از عسل برای بهبود زخم و سوختگی کدام است؟
3. آیا فرآورده‌های دیگر زنبور عسل نیز به بهبود زخم و سوختگی‌ها کمک می‌کند؟
از آن به بعد همه تلاشم در راستای یافتن جواب این سه پرسش‌ بود. در پاسخ به پرسش اول، به مرور زمان و با مشاهده رفتار انواع زخم و سوختگی پانصد بیماری که به من مراجعه کرده بودند دریافتم بهترین عسل برای بهبود زخم‌ها، عسل و فرآورده‌های کوهی ارگانیک است. عسل کوهی ارگانیک به نحو بسیار خوبی بر زخم و سوختگی اثرگدار است. منظور از عسل کوهی ارگانیک عسل زنبوری است که در کوهستان اقامت دائم دارد و تا شعاع پنج کیلومتری آن هیچ‌گونه سم‌پاشی انجام نگرفته ‌است. همچنین برای تولید عسل ارگانیک نبایستی از داروهای شیمیایی برای درمان بیماری‌های زنبور عسل استفاده شود.
در پاسخ پرسش دوم و سوم به تجربه فهمیدم برای استفاده از عسل در بهبود بیماری‌ها به دو مرهم جداگانه نیاز داریم: مرهم شستشو و مرهم التیام. به منظور تهیه مرهم شستشو رطوبت و وزن حجمی عسل را تا حد امکان در دمای پایین 37  درجه کاهش می‌دهیم. در ‌نتیجه مرهمی غلیظ با وزن حجمی کمتر از عسل به ‌دست می‌آید. این مرهم را برای شستشوی محل استفاده می‌کنیم. مرهم التیام از کل فرآورده‌های زنبور عسل شامل بره موم، گرده گل، رویال‌ژله و عسل به نسبت‌های معین با وزن حجمی پایین تهیه ‌می‌شود. این مرهم برای ضد‌عفونی، سلول‌سازی و التیام سریع زخم و سوختگی به ‌کار می‌رود.

درمان حساسیت های فصلی با عسل

دسته بندی: مقالات و پژوهش ها

فرد باید علاوه ‌بر استفاده از پرهیز مناسب حساسیت بهاری و آسم، روزانه صبح و شب یک قاشق غذاخوری عسل زرشک مصرف‌ کند. همچنین بیمار می‌تواند نسبت به شدت حساسیت از فرآورده‌هایی مانند عسل زنجبیل، گرده گل، عسل کردستان و ترکیب حکیم D  استفاده کند.

در ‌صورت بروز حساسیت با عفونت و چرک گلو،  عسل زنجبیل همراه با عسل زرشک و هر روز صبح یک قاشق غذاخوری سرپر عسل کردستان مصرف شود. برای التهاب بدون چرک روزانه یک قاشق مرباخوری ترکیب حکیم D و به منظور برطرف ‌شدن ضعف ترکیب حکیم E و گرده گل همراه با عسل استفاده ‌شود.
تنوع آلرژی‌های فصلی، تنوع روش‌های درمان را می‌طلبد. با این حال مصرف عسل زرشک برای انواع حساسیت‌ها و آب خیار و کرفس (روزانه و یا یک روز در میان)، مصرف ترکیب حکیم G و پرهیز از موارد گفته شده در آسم مشترک است.

درمان حساسیت های بهاری با عسل

دسته بندی: مقالات و پژوهش ها

بسیاری در فصل بهار به گرده‌های گل منتشر در هوا حساسیت دارند. عوارض ناشی از حساسیت عبارت ‌است ‌از خارش قسمتی از بدن بخصوص گلو (در برخی موارد دست، پا، چشم و...)، جوش‌های پوست، آسم و خفگی. این بیماران باید از مصرف فست‌فودها، غذاهای آماده و ادویه‌جات پرهیز‌ کنند.

بهتر‌است این بیماران دو‌ ماه قبل‌از  فصل بهار و بروز حساسیت، گرده گل مصرف کنند. با یک عدد دانه گرده گل شروع و روزانه یک دانه اضافه ‌شود (روز اول یک دانه، روز دوم دو دانه و به همین ترتیب تا هشت روز). گرده گل بدن را برای مقابله با حساسیت بهاری آماده و واکسیناسیون خواهد‌ کرد. در ضمن در این دو ماه مصرف روزانه یک قاشق غذاخوری عسل زرشک و آب خیار و کرفس هفته‌ای دو بار به اندازه دو تا سه لیوان بسیار مفید است. مصرف عسل زرشک در فصل بهار هم ادامه داشته باشد و گرده کل دانه دانه کم شود (روز اول بهار شصت دانه، روز دوم پنجاه‌ونه دانه و... تا کاملاً قطع ‌شود). لازم است بدانید مقدار مصرف گرده گل به شدت حساسیت بهاری بستگی دارد که هر بیمار نسبت به اندازه حساسیت مقدار مصرف آن‌ را مشخص می‌کند.

درمان آسم با عسل

دسته بندی: مقالات و پژوهش ها

آب و هوای خشک برای بیماری آسم مناسب نیست. در مناطق خشک استفاده از ماسک برای افزایش رطوبت منطقه تنفس و بخور سرد در خانه و یا محل کار  از شدت آسم می‌کاهد.

مصرف صبح و شب یک قاشق غذاخوری عسل زرشک با معده خالی هر روز یا یک روز در میان برای مبتلایان به آسم مفید است (به ‌صورت مکیدن  یا با آب خیار و کرفس). بهتر‌ است این بیماران از مصرف کنسرو، ادویه‌جات، ترشی، انواع ساندیس‌، سوسیس، کالباس، همبرگر، انواع سس و نوشابه‌های بازاری پرهیز ‌کنند. مصرف آب برای این افراد بسیار حیاتی و ضروری است. تا حد‌ امکان از مصرف چای نیز پرهیز ‌کنند.
در ‌صورت وجود عفونت گلو و خلط باید ده دقیقه قبل از عسل زرشک یک قاشق عسل زنجبیل مصرف شود. در ‌صورت افزایش عفونت و تورم گلو هر هشت ساعت یک قاشق مرباخوری عسل زنجبیل و ده دقیقه بعد از آن یک قاشق غذاخوری عسل زرشک مصرف ‌شود. به جای عسل زنجبیل، ترکیب حکیم D توصیه می‌شود.

تأثیر عسل بر کبد

دسته بندی: مقالات و پژوهش ها

بیماری‌های کبدی، از جمله کم‌خونی، کم‌کاری کبد، زیادبودن آنزیم کبدی و... ممکن است در بدن  به ‌صورت جوش، لک، خارش، تنگی نفس و... ظاهر شوند. بهتر است این بیماران از مصرف فست‌فودها، غذاهای آماده و بسته‌بندی، سس‌ها و نوشابه‌های بازاری پرهیز کنند.

آب کرفس و آب خیار بوته‌ای یک روز در میان و مصرف عسل زرشک صبح یک قاشق غذاخوری و شب یک قاشق غذاخوری و گاهی همراه با ترکیب حکیم G مؤثر است.
برای جوش‌های ناشی از مشکلات کبدی روی پوست مصرف عسل زرشک صبح یک قاشق غذاخوری و شب یک قاشق غذاخوری با معده خالی و پرهیز لازم، بسیار مفید است. کرم جوانه گندم و کرم آلوئه‌ورا نیز برای بهبود محل جوش‌ها مفید است.

تأثیر عسل بر رماتیسم مفصلی و ارتروز

دسته بندی: مقالات و پژوهش ها

در رماتیسم مفصلی باید از سه محصول استفاده کرد:
1. عسل ارگانیک تولیدشده در منطقه‌ای که زنبور عسل از گرده‌های گل شقایق و گل‌های وحشی آن منطقه تغذیه کرده باشد.
2. مخلوطی از عسل، گرده گل، بره  موم و رویال ژله (حکیم C)
3. مخلوطی از عصاره گل شقایق وحشی و عسل کوهی (به ‌‌صورت عصاره‌ با غلظت چهارده درصد که عسل شقایق نامیده می‌شود).

درمان رماتیسم مفصلی ضعیف یا در مراحل اولیه
مصرف هر صبح و شب یک قاشق غذاخوری سرپر عسل ارگانیک بخصوص عسل کردستان باعث بهبود این نوع رماتیسم می‌شود. دوره درمان شش ‌ماه است. در صورت قطع درمان در سی روز اول به ‌سرعت بیماری برمی‌گردد.

رماتیسم مفصلی مزمن
برای بیمار دچار رماتیسم مفصلی مزمن که به مصرف  کورتیزون و داروهای شیمیایی دیگر عادت کرده ‌است مصرف روزی یک‌ بار مخلوط فرآورده حکیم ‌C و عسل شقایق (از هر کدام یک قاشق غذاخوری) توصیه ‌می‌شود. برای درمان، صبح یک قاشق غذاخوری سر‌پر عسل کردستان، بین صبح تا ظهر یک قاشق غذاخوری سر‌پر ترکیب حکیم ‌C، بین ظهر تا شب یک قاشق غذاخوری عسل شقایق و شب یک قاشق غذاخوری عسل کردستان مصرف شود.
بیمار می‌تواند عسل شقایق و ترکیب حکیم C را همزمان با قرص کورتیزون مصرف‌ کند و به مرور زمان از مصرف قرص‌های کورتیزون بکاهد و فرآورده‌های زنبور عسل را با بدنش آشنا و جایگزین کورتیزون کند. گرم نگه ‌داشتن بدن، پرهیز از رطوبتی ‌کردن بدن تا حد ممکن، پرهیز از آب سرد برای شستشو (حتی شستشوی دست‌ها) و زندگی در منطقه گرم وخشک به بهبود دردهای بیمار کمک خواهد کرد.
برنامه غذایی مناسب  بیماری آرتروز عبارت ‌است ‌از صبح و شب ناشتا یک قاشق غذاخوری عسل کردستان همراه با یک قاشق غذاخوری ترکیب حکیم C.
پس‌ از اجرای این برنامه به مدت یک‌ ماه، کم‌کم و با توجه به روند بهبود، مقدار داروهای خود را کاهش ‌دهید. در ‌صورت بهبود علایم بیماری می‌توان مصرف دارو را متوقف و فقط از برنامه بالا استفاده ‌کرد.

تأثیر عسل بر کم خونی

دسته بندی: مقالات و پژوهش ها

کمبود عناصر موجود در خون به‌ویژه ویتامین‌های ب و آهن موجب کم‌خونی می‌شود. عوارض کم‌خونی با کاهش آرامش انسان بروز می‌کند. این حالت به علت کاهش عناصر لازم خون از‌ جمله ویتامین‌های ب و آهن نیست بلکه با تحریک دستگاه عصبی نیاز بدن به فاکتورهای ب و آهن بیشتر و کمبود مواد  در یک یا چند عضو احساس می‌شود.

باید توجه داشت هر عضو بدن علاوه بر رگ‌های خونی، رگ‌های عصبی نیز دارد. رگ‌های عصبی به مغز متصلند که هنگام کمبود مواد غذایی یا بروز مشکل در یک عضو، مشکل را به مغز گزارش می‌دهند و انسان در آن عضو درد را احساس می‌کند.

از جمله علائم کم‌خونی عصبی عبارت است ‌از وجود درد در قفسه سینه، بی‌حسی دست‌ و پاها، تنگی نفس، احساس گرفتگی بین دو کتف، تپش قلب و زود خسته شدن در کار. این علائم با مصرف برنج و بخار آن، غذاهای چرب، قرار ‌گرفتن در محیط ناخوشایند و آشفتگی در آرامش (مانند بیدار ‌شدن ناگهانی) تشدید می‌شود.
نوعی کم‌خونی که فقط با آزمایش خون تشخیص‌ داده می‌شود کم‌خونی با علت مادرزادی است. همچنین زندگی و تغذیه نامناسب در بزرگسالی یا دوره جنینی نیز سبب بروز کم‌خونی می‌شود. در این ‌حالت با کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی خاصی در خون به مجموعه دستگاه عصبی آسیب می‌رسد. این‌گونه آسیب‌ها باعث کم‌خونی عصبی یا کلی می‌شود.

کم‌خونی عصبی در شرایط خاصی تشخیص‌ داده می‌شود. حتی امکان دارد آزمایش CBC نیز این نوع کم‌خونی را نشان ‌ندهد. بروز خستگی زود‌هنگام در آزمایش ورزش نشانه واضحی بر کم‌خونی عصبی است. افراد مبتلا به کم‌خونی عصبی  علاوه ‌بر مصرف داروها و مواد برطرف‌کننده کم‌خونی باید از روان خود نیز مراقبت ‌کنند. این افراد باید از حضور در جمع ناخوشایند و گوش ‌دادن به صداهای بر‌هم‌زننده آرامش بپرهیزند.
کم‌خونی‌ها عوارض یکسانی دارند. علائم کم‌خونی عصبی  به‌آرامی در فرد ظاهر می‌شود و به مرور زمان این عوارض شدیدتر می‌شود. در این افراد خوردن آرام‌آرام عسل و عرق بهار نارنج عوارض را بسیار کم یا کاملاً برطرف می‌کند. هنگام تنگی نفس و بی‌حسی مجاری تنفسی، استشمام بوی الکل طبیعی یا آغشته‌ کردن بینی به الکل با پنبه، مجاری تنفسی را باز می‌کند. پس‌ از این کار ‌باید عمل دم و بازدم چند‌ بار در کیسه‌ای تکرار ‌شود تا تأثیر بوی الکل بیشتر شود. الکل باعث خنک‌ شدن مجاری تنفسی و حرکت خون به آن منطقه و در‌ نتیجه برطرف ‌شدن کم‌خونی آن اعضا می‌شود. برای معالجه دائم باید این افراد به نکات زیر توجه ‌کنند:

- از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های صنعتی و گازدار  پرهیز ‌کنند.  
- مصرف چربی‌ها را تا حد امکان کاهش دهند.
- مصرف برنج را تا حد امکان کم ‌کنند و به ‌دلیل اثر منفی بخار برنج بر این افراد، در پخت و یا کمک به پخت آن شرکت نکنند.

برای  این افراد فراهم نمودن چهار عنصر زیر الزامی است:
1. آب‌و‌هوای مناسب و اشعه خورشید
2. لبنیات و پروتئین
3. میوه‌ها و سبزیجات
4. عسل و فرآورده‌های زنبور عسل

کاهش یا مصرف‌ نکردن چای در طول روز، در نوشیدن آب بیشتر به این افراد کمک می‌کند. قرار‌ دادن روزانه ده تا پانزده دقیقه مهره‌های کمر، دست و  پا در برابر نور خورشید ویتامین د مورد نیاز بدن را تأمین ‌خواهد ‌کرد. مصرف روزانه لبنیات مناسب بخصوص ماست، پنیر و کشک الزامی ‌است. بیماران کم‌خونی که با مصرف شیر دچار حالت تهوع می‌شوند باید از شیر کم‌چرب استفاده‌کنند یا مصرف شیر را متوقف نمایند. حداقل دو روز یک‌بار عصاره گوشت، بخصوص ماهیچه گوسفندی و یا ماهی دریایی مصرف ‌کنند. همچنین برای این افراد مصرف میوه‌، آب‌میوه‌ و سبزیجات تازه مانند کرفس و کاهو  لازم است.
مصرف عسل همراه با فرآورده‌های دیگر ترکیب حکیم C با گرده گل (در ‌صورت حساسیت ‌نداشتن به گرده گل) و در صورت حساسیت ‌داشتن، ترکیب حکیم G با عسل هر روز صبح و شب در حالت ناشتا یک قاشق، ترکیب حکیم C و در بین روز یک قاشق غذاخوری گرده گل همراه با یک لیوان و یک قاشق غذاخوری ترکیب حکیم  Gمصرف شود.
در‌ صورت بروز حساسیت به گرده گل از یک قاشق غذاخوری عسل کردستان و یک قاشق غذاخوری ترکیب حکیم G‌  هر صبح و شب در حالت ناشتا استفاده ‌کنید.

تأثیر عسل بر چشم

دسته بندی: مقالات و پژوهش ها

با چکاندن یک قطره عسل داخل چشم‌ها هر صبح و شب و تکرار آن نتایج زیر به ‌دست می‌آید:
1. سبب خروج اجسام خارجی از چشم می‌شود.
2. حساسیت به کلر و مواد شیمیایی دیگر را که باعث سوزش چشم می‌شوند برطرف‌ می‌کند.
3. چشم را شستشو می‌دهد.
4. از آب مروارید چشم می‌کاهد.
5. خشکی چشم از بین می‌رود.
6. قی چشم را از بین می‌برد.
7. عفونت چشم را از بین می‌برد.
8. چشم را تقویت می‌کند. برای تقویت چشم پس از چکاندن قطره ابتدا به اشیاء نزدیک و پس ‌از پنج تا ده ثانیه به اشیاء دور بنگرید و این عمل را چند ‌بار تکرار کنید. با انجام این تمرین عضلات اطراف عدسی چشم تقویت و بینایی شما بهتر می‌شود. بهتر است این تمرین تا بهبود کامل ادامه یابد.

تأثیر عسل بر بینی

دسته بندی: مقالات و پژوهش ها

قطره عسل به ‌منظور درمان سینوزیت به این ترتیب مصرف می‌شود:
- پنج روز اول، هر دوازده ‌ساعت دو قطره عسل داخل حفره‌های بینی چکانده ‌شود. برای نفوذ بهتر قطره به بافت و عروق بینی باید به مدت ده تا پانزده دقیقه در حالت طاقباز دراز کشید.
- پنج روز دوم، هر دوازده ساعت سه تا چهار قطره داخل حفره‌های بینی چکانده شود (در حالت طاقباز به مدت ده تا پانزده دقیقه).
- پنج روز سوم، هر دوازده ساعت پنج تا شش قطره داخل حفره‌های بینی چکانده شود (در حالت طاقباز به مدت ده تا پانزده دقیقه).
- روز پانزدهم تا بیستم، علاوه بر قطره بینی، بخور مخلوط آب و عسل به مدت ده تا پانزده دقیقه با استفاده از دستگاه بخور سرد انجام شود. برای تسریع روند درمان، می‌توانید این عمل را در روزهای قبل نیز انجام دهید. انجام این کارها سبب نرم ‌شدن عفونت‌های مجاری بینی و سینوس‌ها و خروج آنها می‌شود.
- در این مورد پس از استفاده قطره عسل، خوردن عسل زنجبیل به مقدار یک قاشق مرباخوری الزامی است.
- در ‌صورت عفونت شدید یا مزمن سینوس‌ها می‌بایست هر شش تا هشت ساعت یک قاشق مرباخوری عسل زنجبیل  به صورت خوراکی و به مدت بیست روز مصرف شود.

تأثیر عسل بر حلق

دسته بندی: مقالات و پژوهش ها

مکیدن آرام‌آرام عسل و رساندن آن به حلق در مدت زمان ده ‌دقیقه و هفت نوبت در روز  باعث خروج اجسام خارجی و عفونت‌ها از لوزه و حلق و شستشوی آنها  می‌‌شود. البته مصرف یک قاشق مرباخوری عسل ارگانیک خاص برای بهبود آفت‌‌ دهان نیز مفید است. قرار دادن یک قاشق مرباخوری عسل زرشک در دهان و عسل‌اندود کردن فضای دهان و حلق هر چهار تا شش ساعت یک ‌بار باعث درمان آفت می‌شود.

تأثیر عسل بر گوش

دسته بندی: مقالات و پژوهش ها

با چکاندن پنج تا ده قطره عسل داخل گوش و ثابت نگه ‌داشتن گوش به سمت بالا پس ‌از ده ‌دقیقه عسل از مجرای خارجی گوش به داخل آن نفوذ می‌کند. قطره با در‌ بر ‌گرفتن عروق و اعضای داخلی گوش شروع به شستشوی آن می‌کند.

سپس گوش را به مدت ده ‌دقیقه وارونه نگه می‌داریم تا عسل آمیخته با جرم‌های زائد از داخل گوش به بیرون هدایت شود. برای شستشوی کامل گوش این کار را سه‌بار تکرار می‌کنیم. شستشوی کامل گوش در سه نوبت متوالی یک ساعت زمان نیاز دارد.
عسل نه‌تنها گوش را تقویت می‌کند بلکه در‌صورت وجود جرم، عفونت خارجی، تنش‌های غیرارادی، صداهای خاص و حتی حساسیت‌های گوش به مرور زمان همه این مشکلات را درمان ‌می‌نماید.

تأثیر عسل بر گوش،حلق،بینی و چشم

دسته بندی: مقالات و پژوهش ها

عسل ارگانیک با رطوبت 16 درصد و طبیعت نسبتاً خنک را از صافی دومیکرون عبور ‌می‌دهیم. محصول حاصل از این فرآیند را قطره عسل می‌نامیم. این قطره (با رطوبت 16 درصد) پس ‌از وارد شدن به گوش، حلق، بینی و چشم به دمای بدن (در حالت معمول دمای 37 درجه) می‌رسد و به ‌صورت مایعی رقیق و رونده در می‌آید.
قطره عسل برای شستشو، جرم‌گیری، خارج‌ کردن جسم خارجی، درمان حساسیت (آلرژی)، تقویت و همچنین عفونت‌زدایی این اعضا مناسب است.

تأثیر عسل بر ناباروری مردان

دسته بندی: مقالات و پژوهش ها

ضعف اسپرم در تعداد و قدرت، دم‌بریده بودن، نفوذناپذیری، مرگ‌ومیر زودهنگام، غلظت نامناسب و... مانع لقاح اسپرم با تخمک خواهد شد. مصرف سه فرآورده حکیم ‌C (صبح)، حکیم E (شب) و عسل نخل خرما (ظهر) از هر‌کدام یک قاشق غذاخوری با معده خالی و به مدت چهل روز بر بهبود مشکلات اسپرم مؤثر خواهد ‌بود.

قبل و بعد ‌از چهل روز آزمایش داده شود تا با مقایسه نتیجه آزمایش‌ها اثر عسل در درمان مشکلات اسپرم مشخص ‌شود. در ‌صورت نرسیدن اسپرم به میزان طبیعی و برطرف ‌نشدن مشکلات اسپرم، پس‌ از سه روز استراحت، این روش درمان دوباره تکرار شود.
آزمایش‌ها روی پانصد بیمار زن و مرد دچار ناباروری نشان‌دهنده مؤثر ‌بودن مصرف این فرآورده‌ها بر نود درصد بیماران بوده است.
برای فراهم ‌کردن محیط و شرایط مناسب در رابطه جنسی باید به همه نکات توجه و عمل ‌شود. همچنین برای باردار ‌شدن در زمان تخمک‌گذاری رابطه جنسی برقرار شود (هفت تا ده روز پس ‌از عادت ماهانه که نشانه آن افزایش دمای بدن است).

درمان ناباروری با عسل

دسته بندی: مقالات و پژوهش ها

برای درمان ناباروری زنان در اثر وجود کیست، ترشح کیست، عفونت و التهاب و زخم در رحم باید از شیاف و رویال ژل و عسل سنجد با دستوری که گفته شده استفاده شود. در ‌صورت ضعیف یا کم ‌بودن میزان تخمک‌گذاری بهتر ‌است از سه فرآورده عسل سنجد، عسل حکیم C و حکیم E  استفاده شود. صبح عسل حکیم E، ظهر عسل سنجد و شب عسل حکیم E از هر کدام یک قاشق غذاخوری با معده خالی به‌مدت چهل روز مصرف ‌شود. قبل و بعد از مصرف  آزمایش داده شود؛ با مطابقت دو آزمایش متوجه اثرگذاری این روش و برطرف‌ شدن مشکلات تخمک‌گذاری خواهید ‌شد.

در‌ صورتی ‌که تخمک‌گذاری به میزان طبیعی نرسیده باشد می‌بایست پس‌ از سه روز استراحت دوباره این روش تکرار شود. لازم به ذکر است اگر علاوه بر ضعف یا کمبود تخمک‌گذاری، کیست و عفونت رحم هم وجود داشته باشد باید هفت روز ابتدای دوره دوم از شیاف هم استفاده شود. در صورت بروز حساسیت شدید به شیاف، رویال‌هایی از عسل کردستان با واژینال استفاده ‌شود تا رحمی سالم با تخمک‌گذاری طبیعی داشته باشید. در صورت بروز درد یا التهاب در قسمت رحم و تخمدان‌ها صبح، ظهر و شب یک قاشق مرباخوری عسل زنجبیل با غذا مصرف ‌شود و در ‌ضمن موضع را گرم نگه ‌دارید. اگر ابتدای عادت ماهیانه خونریزی و درد شدید دل و کمر احساس ‌شود باید هر صبح و شب یک تا دو قاشق غذاخوری از مخلوط آسیاب‌شده بادام شیرین خام و بارهنگ به نسبت پنج به یک همراه با یک قاشق غذا خوری عسل میل‌ شود. همچنین در این دوره مصرف دو تا سه عدد قلوه گوسفند کبابی نیم‌پز و روزانه یک تا پنج قاشق غذاخوری عسل زنجبیل و حمام ‌نکردن و گرم‌ نگه ‌داشتن موضع بسیار مفید است. برای افراد کم‌خون مصرف روزانه دو قاشق غذاخوری عسل حکیم C (صبح و شب) توصیه می‌شود. همچنین بهتر است بیشتر غذاهای گرم مصرف‌ شود و از مصرف غذاها و میوه‌های سرد و برنج پرهیز شود.

تأثیر عسل بر دستگاه گوارش

دسته بندی: مقالات و پژوهش ها

از عسل برای درمان بیماری‌های دستگاه گوارش می‌توان استفاده کرد. بیماری‌های گوارشی به‌ سه بخش تقسیم می‌شود:
1. بیماری‌های معده
2. بیماری‌های اثنی‌عشر
3. بیماری‌های روده

درمان نفخ، رفلکس، زخم یا عفونت هلیکوباکتر، چسبندگی و پیچش روده‌ها
دوره درمان با مصرف عسل ارگانیک کوهی (تهیه شده از شهد گل‌های خاص دارویی موجود در کوهستان) شروع می‌شود. روش مصرف عبارت ‌است ‌از:
صبح: مخلوط یک قاشق غذاخوری سر‌پر عسل و یک قاشق مرباخوری سر‌پر عسل با پنج درصد بره‌موم.
شب: مخلوط دو قاشق غذاخوری سر‌پر عسل و یک قاشق مرباخوری سرپر عسل با پنج درصد بره‌موم.

به نکات زیر توجه شود:
- فرآورده‌های زنبور ‌عسل با معده کاملاً خالی مصرف شود و دو ساعت قبل و نیم ساعت بعد از آن هیچ‌گونه مایعی مصرف نشود.
- شام سبک بخورید و زمان صرف آن ‌را بعد از ظهر یا اذان مغرب قرار‌ دهید (حداقل بیست روز برنامه صرف شام  بدین ‌صورت تنظیم شود).
- پس از بیست روز مصرف مخلوط عسل با بره‌موم (عسل حکیم D) متوقف و به مدت یک‌ماه عسل به تنهایی مصرف شود.
- بهتر است هر صبح و شب یک قاشق غذاخوری عسل مصرف شود.
- برای بهبود کامل می‌بایست دوره درمان تا شش ماه ادامه یابد و اثرات آن از هفته اول مشاهده خواهد‌شد. احتمالاً پس از حدود چهل روز دردی نخواهید داشت.
بیماری‌های اضطراری گوارشی
اسهال، یبوست و مسمومیت. در این موارد می‌توان از مخلوط عسل گرم و خنک کوهی به همراه نوعی گرده گل کوهی (در ‌صورت حساسیت ‌نداشتن به گرده گل) به مدت دو تا ده روز برحسب شدت بیماری استفاده ‌کرد. بیمار می‌بایست 48 ساعت  فقط از عسل، گرده گل و آب  استفاده ‌کند. پس از این مدت می‌تواند عصاره گوشت و آب‌میوه‌ها را نیز مصرف نماید. بیمار صبح، ظهر و شب مخلوط دو نوع عسل و از هر‌کدام یک قاشق غذاخوری سرپر بخورد و بین صبح تا ظهر و ظهر تا شب نیز یک قاشق غذاخوری گرده گل همراه با یک لیوان آب مصرف کند.
- بهتر است گرده گل دو روز اول مصرف ‌نشود.
- مصرف دو تا سه لیوان آب نیم ساعت بعد از مصرف عسل الزامی است.
با کمی توجه به روش مصرف فرآورده‌های زنبور عسل درمی‌یابیم به مدت دو تا ده روز از بهترین طعام استفاده کرده‌ایم و در این مدت به دستگاه گوارش خود استراحت ‌داده‌ایم.

 

تأثیر عسل بر عفونت های مجاری ادرار و کیست در زنان

دسته بندی: مقالات و پژوهش ها

مجاری ادراری یکی از راه‌های ارتباطی بدن انسان به خارج است که همواره در معرض ورود میکروب قرار‌ دارد. ورود جسم خارجی آلوده به بدن زنان ایجاد عفونت می‌کند. بنابراین بر اساس سفارش آیه سوره مبارکه عبس که می‌فرماید «پس انسان به آنچه مصرف می‌کند باید بنگرد»، زنان می‌بایست بیشتر مواظب سلامتی و بهداشت روابط جنسی خود باشند. چنانچه خداوند در قرآن می‌فرماید «احل الله لکم الطیبات و حرج علیکم الخبائث»؛ یعنی «خداوند طیب پاک و پاکیزه را بر شما حلال و کثیفی و ناپاکی را حرام  کرد».

مردان و زنان می‌بایست در روابط جنسی ابتلا به بیماری خاص واگیردار، آلودگی ظاهر و... را در‌ نظر بگیرند زیرا بسیاری از بیماری‌های واگیردار از راه مجاری ادرار منتقل ‌می‌شود. زنان به پاکیزگی و سلامتشان توجه کنند و از برقراری رابطه جنسی در دوران عادت ماهیانه پرهیز نمایند. چنانچه پروردگار در آیات بسیار به این مسئله اشاره فرموده است. بر اساس این آیات توجه به بهداشت و پاکیزگی، نوع خوراک و پوشاک مصرفی، چگونگی گفتار و رفتار و... بر روابط زن و مرد اثر مستقیم دارد.
در رابطه جنسی، زن و مرد برای هم به منزله لباس گرمی هستند که با گرمای مطبوع 37 درجه همدیگر را می‌پوشانند. پس بهتر است برای همدیگر لباس‌های تمیز و مناسب فراهم کنند. بهتر است برای چنین رابطه‌ای حمام کنند و عاری از بیماری‌های واگیر دار باشند و درصورت ابتلا به بیماری واگیردار رابطه جنسی به گونه‌ای باشد که به هم آسیب نرسانند.


معمولاً وجود عفونت جزئی و کیست‌های کوچک تخمدان در زنان عادی است و تأثیری بر رابطه جنسی ندارد. کیست‌های کوچک مشکلی در باردار‌ شدن به ‌وجود نمی‌آورند و با زایمان از بین می‌روند.  اما توجه کنید که کیست‌های بزرگ ممکن است با قرار ‌گرفتن در جای نامناسب مانع رسیدن اسپرم به تخمک‌ها شوند و در برخی موارد ترشح این کیست‌ها باعث مرگ خواهد ‌شد. استفاده از شیاف‌های مخلوط (عسل، رویال ژله و بره‌موم) در از بین بردن، کوچک ‌کردن و یا بی‌اثر ‌کردن ترشحات کیست‌ها مؤثر است. باید توجه کنید موقع مصرف شیاف، دست‌ها کاملاً ضد عفونی شود. گاز (باند) آغشته به عسل ارگانیک کردستان را روی آلت تناسلی قرار دهید و با لباس زیر تمیز بپوشانید. بهتر ‌است به مدت هفت روز این کار را انجام دهید. بهترین زمان مصرف شیاف شب است زیرا حرکت بدن بسیار کم می‌شود. مصرف شیاف مخلوط (عسل، رویال ژله و بره‌موم) برای برطرف‌ کردن عفونت زخم‌ها، کوچک‌کردن کیست‌ها و بهبود التهاب‌ها و ترشحات زخمی بسیار مفید و معجزه‌گر است. گاه پس‌ از مصرف شیاف مخلوط به‌ علت خروج مخلوط ترشحات همراه با شیاف سوزش یا خارش به وجود می‌آید که قرار‌دادن مقداری عسل کردستان در محل خروج و پوشاندن آن از سوزش بیشتر جلوگیری خواهد کرد. اگر سوزش همراه با خارش تکرار شود نشانه حساسیت بدن به این شیاف است. در ‌ضمن برای شیاف شب از عسل کردستان نیز استفاده می‌شود. همچنین برای بهبود کیست‌ها مصرف هر صبح و شب یک قاشق غذاخوری حکیم C و عسل سنجد با معده خالی توصیه می‌شود.


برای بهبود سوزش و عفونت ادراری و التهاب مجاری ادرار در مردان و زنان مصرف عسل زنجبیل هر هشت ساعت یک قاشق مربّاخوری قبل از غذا مؤثر خواهد‌ بود. همچنین قرار ‌دادن شیء بسیار گرم (مانند آجر، کیسه آب گرم یا شال برقی) روی موضع مجاری و مثانه گردش خون در محل را بیشتر کرده و التهاب برطرف خواهد ‌شد. در ‌ضمن در دوره درمان مصرف غذاهای سالم و ‌تازه و پرهیز از غذاهای فوری ضروری است.
در برخی موارد سرد‌ شدن ناگهانی مجاری ادرار و یا نظافت ‌نکردن قسمت بیرونی مجاری ادرار نیز مشکل‌ساز خواهد شد که با شستشوی مناسب و خشک ‌کردن آن در هر نوبت ادرار از این‌گونه مشکل‌ها پیشگیری می‌شود. دلیل اصلی بروز سوزش و التهاب در مجاری ادرار ناشی از همین موارد است. اگر مشکل مربوط به کلیه‌ها باشد خوردن عسل زنجبیل در بهبود بسیار مناسب است. در‌ صورتی ‌که مشکل فراتر از موارد مذکور باشد باید عضو آسیب‌دیده شناسایی و مشکل آن برطرف شود. بهترین راه درمان این مشکلات مصرف عسل و فرآورده‌های زنبور عسل و رعایت نکات گفته‌شده است.
برای درمان عفونت و کیست در دختران باکره از پمادهای دو‌قلو (به روش بیان‌شده در زخم‌ها) استفاده ‌می‌شود. شستشوی مداوم موضع عفونی با ماده ضدعفونی‌کننده و خشک‌ کردن آن پس از هر بار شستشو لازم ‌است.


عسل سنجد برای درمان ناباروری زنان، بی‌نظمی عادت ماهیانه، قطع‌ شدن عادت ماهیانه قبل از سن یائسگی، تنظیم هورمون  زنانگی و کم یا زیاد ‌شدن ترشحات استروژن بسیار مؤثر است. عوارض ناشی از تنظیم ‌نبودن هورمون‌های زنانه عبارت‌ است از:  دمای مفاصل لگن، میگرن‌های شدید، تأخیر در عادت ماهیانه، یائسگی زودهنگام، کلفت شدن صدا، رشد موهای زاید. مصرف عسل سنجد هر صبح و شب یک قاشق غذاخوری بر کاهش عوارض ناشی از تنظیم ‌نبودن هورمون‌های زنانه تأثیر می‌گذارد.

چگونگی مصرف فرآورده های زنبور عسل برای بیماران دیابتی

دسته بندی: مقالات و پژوهش ها

- قند خون بالاتر از 250. مصرف یک قاشق غذاخوری سر‌پر عسل هنگامی که قند خون در پایین‌ترین حد در شبانه روز است (با معده خالی). عسل باید به تنهایی و بدون همراهی مایعات مصرف ‌شود. همچنین می‌توان روزانه یک قاشق غذاخوری گرده گل همراه با یک لیوان آب مصرف‌ کرد.
- قند خون پایین‌تر از 250. هر صبح و شب مصرف یک قاشق غذاخوری سر‌پر عسل با معده خالی و بدون مصرف مایعات و همچنین روزانه یک قاشق غذاخوری گرده گل همراه با آب (با معده خالی).

عسل و دیابت

دسته بندی: مقالات و پژوهش ها

این مسئله سال‌ها برای من مطرح بوده که با ‌توجه به اینکه قرآن عسل را شفا نامیده، آیا می‌توان نتیجه‌ گرفت که عسل برای هیچ بیماری، از ‌جمله دیابت (مرض قند)، ضرر ‌ندارد؟ این سؤال مدتی برایم مطرح بود تا هنگامی که با‌ تفکر و تأمل بیشتر در آیه سوره مبارکه نحل پاسخ آن ‌را یافتم. آیه‌های 65 تا 69 سوره مبارکه نحل از ماده‌ای سخن می‌گویند که زنبور عسلی آن ‌را تولید می‌کند که محل زندگی‌اش در کوه‌ها و درختان است و به امر الهی از همه ثمرات گیاهان استفاده کرده ‌است و در ‌اثر فرآیندی از شکم‌هایشان نوشیدنی به رنگ‌های مختلف بیرون می‌آید که هر یک  می‌تواند شفابخش یک بیماری خاص باشد.

همان‌گونه که هر نوع میوه از قندهای مختلفی تشکیل شده است، عسل‌ها نیز نسبت ‌به منطقه استقرار کندوها و پوشش گیاهی خاص هر منطقه قندهای متفاوت دارند. به تجربه دریافتم که مصرف عسل‌های مناطق زراعی مانند یونجه، آفتابگردان، پنبه و همچنین بعضی از مناطق کوهستانی، همانند بعضی میوه‌ها (از ‌جمله خربزه، هندوانه، خرما، انگور و گلابی) برای دیابت مضر ‌است. لیکن عسل‌های مناطق کوهستانی به ‌دلیل مقدار فروکتوز بیشتر در شهد گیاهان آن منطقه برای دیابت ضرر ‌ندارد و حتی بعضی برای کنترل و یا پایین ‌آوردن قند خون  مفیدند. بنابر مطالعات و تحقیقات تصمیم ‌گرفتم عسلی بی‌ضرر برای بیماران دیابتی تولید ‌کنم. عسلی که سبب آرامش و تقویت بیمار دیابتی شود و چه بهتر که پایین‌آورنده قند خون نیز باشد.

تجربیات نگارنده در برخورد با صد بیمار دیابتی نشان داده است که مصرف عسل و گرده گل‌های خاص(با روشی که بیان‌ خواهد ‌شد)  نه تنها باعث افزایش قند خون نخواهد شد بلکه در طولانی مدت سبب کاهش عوارض قند خون در بعضی از بیماران و در بعضی دیگر سبب کاهش قند خون شده ‌است. نوع عسل انتخابی مناسب بیماران دیابتی عسلی است که میزان فروکتوز آن نسبت به عسل‌های دیگر بیشتر باشد و یا زنبور تولیدکننده آن از انواع گل‌های وحشی متنوع با خواص ضد دیابت تغذیه کرده ‌باشد و یا هر دو ویژگی را داشته ‌باشد.

درمان لاغری با عسل

دسته بندی: مقالات و پژوهش ها

از جمله عوامل لاغری پر‌کاری تیروئید، عوامل ارثی و عادت غذایی ثابت در یک جامعه، عدم جذب مناسب غذا در معده و یا وجود انگل‌های گوناگون است. در ‌هر ‌حال از عوامل مهم لاغری  نیز نگاه نادرست انسان به خوراک مصرفی‌اش است. برای درمان لاغری از عسل و سایر فرآورده‌های ارگانیک زنبور عسل کوهی استفاده می‌‌شود. بدین ترتیب که بیست روز اول صبح و شب یک قاشق مرباخوری مخلوط عسل با پنج درصد بره‌موم (ترکیب حکیم D) در‌ حالت ناشتا استفاده می‌شود. سایر خوراک خود را بدون تغییر ادامه می‌دهیم.

درمان چاقی با عسل

دسته بندی: مقالات و پژوهش ها

افزایش وزن یا چاقی علت‌های زیادی دارند، از ‌جمله کم‌کاری غده تیروئید، عوامل ارثی، عادت غذایی ثابت در یک جامعه و... . در ‌هر ‌حال بیشتر چاقی‌ها در ‌اثر نگاه نادرست به خوراک مصرفی انسان به ‌وجود می‌آید. پس بهتر است طبق توصیه آیه 24 سوره مبارکه عبس درباره غذای مصرفی خود بیندیشیم.

یکی از راه‌های کاهش وزن مصرف فرآورده‌های زنبور عسل است. در این روش که یک دوره ده روزه است، چهار تا چهارده کیلو کاهش وزن مشاهده شده است. بدین ترتیب که ده روز صبحانه، نهار‌ و ‌شام دو گونه عسل ارگانیک گرمسیری و سردسیری کوهستان (محصول منطقه‌ای خاص) از هر‌کدام یک قاشق غذاخوری سر‌پر مصرف می‌شود. بین صبحانه تا ناهار و نهار تا شام یک قاشق غذاخوری سرپر گرده گل همراه یک لیوان آب مصرف می‌شود.

در این رژیم به نکات زیر توجه کنید:
- برای جلوگیری از سردرد نیم ساعت پس از مصرف عسل دو تا سه لیوان آب بنوشید.
- می‌توانید شیر، آب‌میوه‌های تازه، عصاره گوشت و آب سبزیجات صاف‌شده (مرفس، خیار) را هم به رژیم غذایی خود اضافه ‌کنید.
- در ‌صورت احساس گرسنگی اجازه افزایش پنج قاشق عسل به غذای خود را دارید ولی از مصرف چربی‌ها و نشاسته‌ها بپرهیزید.
پس از دوره ده روزه‌، به مدت بیست روز از رژیم غذایی زیر پیروی کنید:
- صبح، ظهر و شب نیم ساعت قبل از غذا یک قاشق غذاخوری عسل مصرف‌ کنید. غذاهای کم‌نشاسته و کم‌چرب بخورید و قبل‌ از مصرف غذای اصلی برای پیش‌غذا ساقه ‌کرفس و کاهو یا سالاد ساده استفاده‌ کنید.
- بین صبح تا ظهر یک قاشق غذاخوری گرده گل همراه یک لیوان آب مصرف شود. پس‌از اتمام این دوره، دوره‌ای سی روزه  شامل مصرف عسل (همانند شیوه بیست روزه) ادامه یابد.
کاهش وزن در این دوره‌ها به‌تدریج حاصل می‌شود. این رژیم باعث کوچک ‌شدن حجم معده و همچنین تنظیم بهتر دستگاه گوارش بدن و استراحت آن می‌شود. در این روش پس از ده روز اول رژیم، معده با حجم کمتری از غذا سیر می‌شود. بدین ترتیب که از مغز به معده فرمان سیری می‌رسد و فرد دیگر به خوردن غذای بیشتر تمایل ندارد. با توجه به تفاوت‌های فردی این برنامه را تا رسیدن به وزن مطلوب ادامه دهید.

بهترین طریقه مصرف عسل برای شفابخشی و درمان

دسته بندی: مقالات و پژوهش ها

مصرف عسل با غذا. عسل مانند غذاهای دیگر ویتامین‌ها و املاح معدنی لازم بدن را تأمین می‌کند.
مصرف عسل با آب. نزدیک به هفتاد درصد در درمان بیماری‌ها مفید ‌است و در سی درصد موارد عوارض جانبی دارد.
مصرف عسل به تنهایی شفاست.

مصرف عسل با نان و کره در صبحانه به مدت ده روز برای تقویت بنیه و تأمین ویتامین‌های لازم بدن بسیار مؤثر است اما در درمان بیماری‌هایی مانند زخم معده،‌ روده، اثنی‌عشر و... تأثیر چندانی ندارد. اگر در همین مدت عسل با معده خالی همراه با آب استفاده ‌شود بر بیماری‌های معده، روده و اثنی‌عشر تا پنجاه درصد اثر تقویتی و سی درصد اثر میکروب‌کشی خواهد ‌داشت.

اگر عسل به تنهایی و با معده خالی مصرف‌ شود نتایج زیر به دست‌ می‌آید:
- تأثیر میکروب‌‌‌کشی در‌مدت دو ساعت (صد درصد).
- مداوای کامل مشکلات روده، معده و اثنی‌عشر در ‌مدت شش ماه.  
- تقویت بنیه به تناسب ضعف بدن.

با توجه بیشتر بر نوع بیماری و عسل مصرفی این شیوه عوارض جانبی نخواهد ‌داشت.
توجه شود که این شیوه مصرف برای افراد مبتلا به فشار خون و دیابت (مرض قند) شاید مضر نباشد و به کمک عضو آسیب دیده بیاید.

 

پل های ارتباطی

دفتر مرکزی قم: بلوار امین - بین کوچه 11 و 13

تلفن: 02532930344 - 09127553030

  • دانشنامه شفاسنتر
  • فروشگاه عسل حکیم
  • جامعة علوم القرآن