درمان چاقی با عسل

دسته بندی: مقالات و پژوهش ها

افزایش وزن یا چاقی علت‌های زیادی دارند، از ‌جمله کم‌کاری غده تیروئید، عوامل ارثی، عادت غذایی ثابت در یک جامعه و... . در ‌هر ‌حال بیشتر چاقی‌ها در ‌اثر نگاه نادرست به خوراک مصرفی انسان به ‌وجود می‌آید. پس بهتر است طبق توصیه آیه 24 سوره مبارکه عبس درباره غذای مصرفی خود بیندیشیم.

یکی از راه‌های کاهش وزن مصرف فرآورده‌های زنبور عسل است. در این روش که یک دوره ده روزه است، چهار تا چهارده کیلو کاهش وزن مشاهده شده است. بدین ترتیب که ده روز صبحانه، نهار‌ و ‌شام دو گونه عسل ارگانیک گرمسیری و سردسیری کوهستان (محصول منطقه‌ای خاص) از هر‌کدام یک قاشق غذاخوری سر‌پر مصرف می‌شود. بین صبحانه تا ناهار و نهار تا شام یک قاشق غذاخوری سرپر گرده گل همراه یک لیوان آب مصرف می‌شود.

در این رژیم به نکات زیر توجه کنید:
- برای جلوگیری از سردرد نیم ساعت پس از مصرف عسل دو تا سه لیوان آب بنوشید.
- می‌توانید شیر، آب‌میوه‌های تازه، عصاره گوشت و آب سبزیجات صاف‌شده (مرفس، خیار) را هم به رژیم غذایی خود اضافه ‌کنید.
- در ‌صورت احساس گرسنگی اجازه افزایش پنج قاشق عسل به غذای خود را دارید ولی از مصرف چربی‌ها و نشاسته‌ها بپرهیزید.
پس از دوره ده روزه‌، به مدت بیست روز از رژیم غذایی زیر پیروی کنید:
- صبح، ظهر و شب نیم ساعت قبل از غذا یک قاشق غذاخوری عسل مصرف‌ کنید. غذاهای کم‌نشاسته و کم‌چرب بخورید و قبل‌ از مصرف غذای اصلی برای پیش‌غذا ساقه ‌کرفس و کاهو یا سالاد ساده استفاده‌ کنید.
- بین صبح تا ظهر یک قاشق غذاخوری گرده گل همراه یک لیوان آب مصرف شود. پس‌از اتمام این دوره، دوره‌ای سی روزه  شامل مصرف عسل (همانند شیوه بیست روزه) ادامه یابد.
کاهش وزن در این دوره‌ها به‌تدریج حاصل می‌شود. این رژیم باعث کوچک ‌شدن حجم معده و همچنین تنظیم بهتر دستگاه گوارش بدن و استراحت آن می‌شود. در این روش پس از ده روز اول رژیم، معده با حجم کمتری از غذا سیر می‌شود. بدین ترتیب که از مغز به معده فرمان سیری می‌رسد و فرد دیگر به خوردن غذای بیشتر تمایل ندارد. با توجه به تفاوت‌های فردی این برنامه را تا رسیدن به وزن مطلوب ادامه دهید.

پل های ارتباطی

دفتر مرکزی قم: بلوار امین - بین کوچه 11 و 13

تلفن: 02532930344 - 09127553030

  • دانشنامه شفاسنتر
  • فروشگاه عسل حکیم
  • جامعة علوم القرآن