تغذیه با مصلحات عمومی با نگاهی به طب سنتی

?تا میتوانید هرخوراکی را با مصلح عمومی یا تخصصی آن مصرف کنید?

?مصلحات غذایی درطب سنتی?

✳️آیا می دانید چرا از گذشته های دور در تغذیه سنتی ایرانیان ، کاهو به همراه سکنجبین مصرف می شده⁉️

✅جواب این است که همه اینها بر اساس دانش و تجربه‌ای عمیق و حکیمانه به دست آمده ، رژیم غذایی ما باید به گونه ای باشد که تعادل اخلاط در بدن ما حفظ گردد و گرفتارسوء مزاج و بیماری نگردیم

در طب سنتی واسلامی هر یک از مواد غذایی به تفکیک طبع دارای یک یا چند مصلح هستند

?و نیز خیار با ،نمک و خرما

?و ماست با نعناع و زنیان

?برنج با زیره سیاه

?دوغ با نعناع، پونه یا آویشن

?چای با آبلیمو ?

?تخم مرغ با دارچین

?ارده با شیره انگور ?

?عدسی با گلپر یا زنجبیل

?آش جو با فلفل سیاه

?آبگوشت با پیاز

?کره با مربا یا عسل ?

?شیر با عسل

?کباب با سماق و ریحان

?ماهی با گردو و فلفل سیاه و سیر مصرف می شده است⁉️

✳️تا به حال بسیار شنیده اید که می گویند ماهی ?را با دوغ یا ماست نخورید سردی می کنید و حالتان به هم میخورد وپیسی میگیرید؟

در خوردن خرما افراط نکنید چون گرمی اش زیاد است و جوش می زنید؟

بچه ها را از خوردن خیار منع کنید,دل درد می گیرند ، حتی ترکیب و دستور پخت غذاهای اصیل ایرانی نیز بسیار حکیمانه و طبیبانه بوده و مثلاً شما لیمو عمانی را در فسنجان یا گردو را در قیمه یا قورمه‌سبزی نمی‌بینید

✅مصلح چیست؟

?یک نوعی ماده ی غذایی یا گیاه دارویی است که مصرف آن به همراه غذاها ، در اصلاح و تعدیل عوارض جانبی آن غذا موثر است و هضم غذا را بهتر خواهد کرد و خواص غذا و جذب غذا را در بدن و ارگانهای مربوط مضاعف میکند و تقریبا غذا یا میوه ای یافت نمیشود که بدون مصلح مصرف شود اما متاسفانه امروزه تقریبا مصرف این مصلحات با غذاها کنار گذاشته شده که در هر یک از طبعهای چهارگانه دموی ، بلغمی ، صفراوی و سوداوی ، سبب کاهش کمی و کیفی جذب و هضم غذا و نیز بروز بیماری های عجیب و غریب شده .

? مثلا :

-ماست باید با مصلح عمومی خود که نعناع یا پونه هستند یا با زنیان که مصلح تخصصی ومناسب تر آن است مصرف شود.چرا که ماست سرد و تر است و هرچه ترش‌تر و رقیق‌تر باشد، سردی و تری آن بیشتر خواهد بود. خوردن ماست برای افراد سردمزاج و کسانی که معده‌های سردی دارند مناسب نیست، دیرهضم است و خلط غلیظ و نامناسبی تولید می‌کند که به درد بدن نمی‌خورند و می‌توانند موجب بیماری‌های گوارشی، پوستی، عصبی و مفصلی شوند.?

 ?۲- کره+عسل :

کره، روغن و دیگر چربی‌ها و خوردنی‌های چرب، موجب تضعیف و رخوت معده می‌شوند و اشتهای فرد را از بین می‌برند و در صورت زیاده‌روی موجب اسهال می‌شوند ، به همین خاطر توصیه شده این مواد همیشه به همراه نمک، شکر، عسل، مربا و… خورده شوند.

???? @tebe_jame ???

برچسب ها: تغذیه و مصلحات, مصلحات

پل های ارتباطی

دفتر مرکزی قم: بلوار امین - بین کوچه 11 و 13

تلفن: 02532930344 - 09127553030

  • دانشنامه شفاسنتر
  • فروشگاه عسل حکیم
  • جامعة علوم القرآن