بادکش های مضر و خودسرانه و روش صحیح بادکش درمانی بر مبنای طب سنتی

?? خبرگزاری تسنیم: کارشناس سطح عالی حوزه علمیه و پژوهشگر در حوزه طب اسلامی با اشاره به اینکه لازم است قبل از اعمال بادکش و ماساژ پاکسازی بدن صورت پذیرد، گفت: انجام خودسرانه بادکش بدون تجویز پزشک متخصص به بدن ضرر وارد می‌کند.

یوسف اصغری در گفت‌و‌گو با خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، اظهار داشت: لازم است قبل از اعمال بادکش و ماساژ پاکسازی بدن صورت پذیرد و می‌توان با خوردن آش‌هایی که از سبزی‌های مختلف تهیه شده است بدن را پاکسازی کرد.

به گفته وی لازم است که به متخصص طب سنتی مراجعه شود و پاکسازی کلی برایش تجویز کند به عنوان مثال کسی که فشار خون دارد، نباید ناحیه‌هایی که سیستم انتقال خون مرکزی است مثل قلب و ناحیه سینه بادکش کند، چون مواد خونی به سمت قلب حرکت می‌کند و در آن قسمت خون تجمع پیدا می‌کند و مشکل ایجاد می‌شود.

کارشناس سطح عالی حوزه علمیه و پژوهشگر در حوزه طب اسلامی اضافه کرد: یک سری از بادکش‌ها مانند بادکش خونساز مطرح شده است که کل بدن شخص را بادکش می‌کنند و  از لحاظ مبانی طب سنتی دچار مشکل است چرا که باید توجه قوه مدبره بدن(سیستم هوشمند بدن) به یک ناحیه جلب شود که این مسئله موجب ضعف بدن می‌شود.

اصغری با بیان اینکه در روایات آمده است که اگر در حجامت بدن دچار ضعف شد، حجامت انجام نشود، ادامه داد: به صورت کلی دو ارگان را با هم در یک زمان بادکش کنیم، دچار مشکل می‌شود.

وی افزود: مثلاً اگر ساق پا را بادکش کنیم و بین کتف‌ها  هم بادکش صورت پذیرد، مشکل ایجاد می‌شود و حالت سرگردانی قوه مدبره پیش می‌آید و حالت بیهوشی و غش هم در پی خواهد داشت.

کارشناس سطح عالی حوزه علمیه و پژوهشگر در حوزه طب اسلامی اضافه کرد: بادکش در ناحیه در شریان‌ها و ناحیه‌هایی که رگ‌های عمیق وجود دارد و نبض می‌زنند ضروری است که انجام نشود همچنین روی رگ‌های ساق پا که مشکل دارند انجام نشود و خطرناک است.

 اصغری خاطرنشان کرد: بادکش را یکدفعه انجام ندهند که باعث بروز تاول نشود و سعی شود در افراد خشک مزاج قبل از بادکش مقداری روغن مالی و ماساژ در ناحیه صورت بگیرد و یواش یواش بادکش را انجام دهند. بادکش قوی برای کسانی که کم خونند یا فشار دارند، مضر است. اگر کسی بادکش کرد و سرگیجه گرفت، سریع بلند نشود و مقداری عسل بخورد که ضعفش برطرف شود.

برچسب ها: بادکش, حجامت

مقالات مشابه

پل های ارتباطی

دفتر مرکزی قم: بلوار امین - بین کوچه 11 و 13

تلفن: 02532930344 - 09127553030

  • دانشنامه شفاسنتر
  • فروشگاه عسل حکیم
  • جامعة علوم القرآن